Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Wydarzenia: Światowy Dzień Meteorologii

Prasa

miesięcznik w drodze luty fot. W drodze 2/2018

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o komunii dla rozwodników, spowiedzi i Irenie Sendlerowej.

 

Mało który papieski dokument wzbudził w ostatnich latach tyle kontrowersji, co adhortacja posynodalna Amoris Laetitia. I nie przeszkadza wcale, że mało kto ją czytał w całości, a dyskusja w gruncie rzeczy dotyczy jednego przypisu. W najnowszym numerze redakcja dominikańskiego miesięcznika postanowiła otworzyć debatę na temat spornego tekstu, aby pomóc wyrobić sobie o nim zdanie.

Prof. Jarosław Kupczak OP dzieli się swoimi wątpliwościami do poziomu, na którym toczy się dyskusja. Przypomina, że Amoris Laetitia to obszerny dokument i powinniśmy czytać go w całości. Watykanista, Sandro Magister krytykuje płynność papieskich sformułowań, które otwierają drogę do zbyt szerokich interpretacji. Jolanta Brózda-Wiśniewska opowiada o recepcji adhortacji w kościele brytyjskim, który czyta ją w zgodzie z klasyczną nauką Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i grzechu cudzołóstwo, a z drugiej strony dostrzega dobrodziejstwa płynące z większej otwartości duszpasterskiej. W tym samym kluczu rozumuje niemiecki moralista, prof. Stephan Ernst i wyjaśnia, na czym ma polegać rozeznawanie i rozróżnianie, o którym tak wiele pisze papież. Dział zamyka rozmowa z psychoterapeutką, Barbarą Smolińską, która staje w obronie dzieci rozchodzących się rodziców. Nie pozostawia złudzeń: nie da się rozwieść tak, by dzieci nie cierpiały. Ostrzega jednak błędów szczególnie należy się wystrzegać.

W drugiej części lutowego „W drodze” znajdziemy trzy teksty poświęcone spowiedzi. Józef Augustyn SJ wyjaśnia, jak dojrzale przeprowadzić rachunek sumienia. Cyprian Klahs OP podpowiada, co począć, kiedy wciąż spowiadamy się z tych samych grzechów, natomiast Wojciech Surówka OP pisze, dlaczego i z jaką precyzją trzeba wyznać, ile razy się zgrzeszyło.

Numer otwiera rozmowa z Anną Bikont, autorką biografii Ireny Sendlerowej. Wyłania się z niej pełen niuansów portret matki dzieci Holocaustu. Krzysztof Popławski OP podpowiada, jak zabrać się do lektury Pisma Świętego, zaś Tomasz Gałuszka OP opowiada o mrożącym krew w żyłach synodzie trupim. Poza tym, jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj

Oceń treść:
Źródło:
;