Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

W drodze: Ciało, w którym żyję

 fot. W drodze 6/2016

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o transseksualizmie, aborcji i piłkarzach.

 

O osobach transseksualnych rzadko można przeczytać w prasie specjalistycznej czy kościelnej. Redakcja miesięcznika „W drodze” postanowiła zmierzyć się z tym tematem – niezwykle trudnym i budzącym wiele kontrowersji.

Dział otwiera tekst siostry prof. Barbary Chyrowicz z KUL, w którym porządkuje podstawowe pojęcia: Kiedy mówimy o transseksualizmie, a kiedy o transwestytyzmie czy androginizmie? Na czym polega operacja zmiany płci? Jakimi kryteriami kierują się lekarze i sąd przy decyzji o zmianie płci? Siostra Chyrowicz próbuje również zrozumieć dramat osób, dla których własne ciało staje się obce. Pyta jednak, czy operacja zmiany płci rzeczywiście usuwa wszystkie problemy?

Stanowisko Kościoła w sprawie transseksualistów stara się przybliżyć ks. prof. Piotr Morciniec, w rozmowie z Romanem Bieleckim OP. Czy osoba po korekcie płci może przystępować do sakramentów? Czy może zostać rodzicem chrzestnym? Czy będzie mogła zawrzeć sakramentalny związek małżeński? Moralista próbuje odpowiedzieć też na pytanie jakiej postawy wobec osób transseksualnych wymaga od nas Ewangelia.

O tym co przeżywa osoba transseksualna i jej najbliżsi przeczytamy w poruszającym reportażu Katarzyny Kolskiej. W spotkaniu z ludzkim cierpieniem na bok odchodzą pytania o normy, przyczyny, rozwiązania. Stoimy wobec bólu, na który, jak się wydaje, nikt nie potrafi znaleźć lekarstwa. Co czuje osoba transseksualna? Jakie pytania zadają sobie jej bliscy? Czego się boją i jak starają się ułożyć sobie życie po nowemu?

W ostatnich miesiącach powrócił temat ustawy antyaborcyjne. Jak dotąd zarówno propozycje liberalizacji prawa, jak i jego zaostrzenia spotykały się z odrzuceniem przez władzę ustawodawczą. Czy mamy bronić tzw. „kompromisu aborcyjnego” za wszelką siłę? Czy katolik może głosować przeciw zaostrzeniu obecnego rozwiązania? Na te i więcej pytań odpowiadają w dwugłosie moralista Robert Plich i prawnik prof. Marek Andrzejewski.

Numer otwiera błyskotliwa rozmowa z wieloletnim trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej, Antonim Piechniczkiem, który opowiada o tym, dlaczego nasze drużyny nie odnoszą sukcesów, i czy możemy się spodziewać dobrych wyników na Euro 2016 w Paryżu.

W cyklu „Dominikanie znani i nieznani”, Guido Vergauwen OP, prowincjał szwajcarskich dominikanów i były rektor uniwersytetu we Fryburgu, przekonuje, że uniwersytety wciąż mogą ocalić naszą przyszłość.

Poza tym: ojciec Szymon Popławski OP o modlitwie Ojcze Nasz, ojciec Mateusz Przanowski OP o chrześcijańskiej roztropności oraz recenzje kulturalne, felietony i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

 

Źródło:
;