Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Z Bogiem

W Giżycku "Lato z Chrystusem na Mazurach"

lato z chrystusem na mazurach fot. diecezjaelk.pl Lato z Chrystusem na Mazurach

Poświęcenie jachtów na jeziorze Niegocin, msza dziękczynna w 1050. rocznicę chrztu Polski i plenerowy spektakl historyczny na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku - rozpoczną 2 lipca "Lato z Chrystusem na Mazurach", które organizuje diecezja ełcka.

 

Religijne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i uroczystości ku czci patrona Giżycka - św. Brunona z Kwerfurtu odbędą się na wzgórzu uważanym za miejsce jego męczeńskiej śmierci w 1009 r. podczas misji chrystianizacyjnej w Prusach. Zainaugurują też "Lato z Chrystusem na Mazurach", organizowane od sześciu lat przez diecezję ełcką na rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

W tym roku odbywa się ono pod hasłem "Przyjmij Chrystusa na swojej łodzi". Po raz pierwszy w tej diecezji przeprowadzony będzie przez bp. ełckiego Jerzego Mazura obrzęd poświęcenia jachtów i innych jednostek pływających, które zakotwiczą przy brzegu Niegocina, połączony z udzieleniem błogosławieństwa żeglarzom. Organizatorzy zapowiadają, że odtąd ma być to coroczne wydarzenie w pierwsze soboty lipca na Mazurach.

Uroczystości na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku rozpoczną się po godz. 17 koncertem i plenerowym widowiskiem "U źródeł przyszłej wiary", nawiązującym do początków chrześcijaństwa w Polsce. Weźmie w nim udział ponad stu aktorów-amatorów w historycznych strojach. Potem odprawione zostanie nabożeństwo dziękczynne pod przewodnictwem bp. ełckiego, połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Pod koniec mszy zostaną poświęcone jachty. Natomiast 3 lipca odbędzie się odpust w sanktuarium i procesja na wzgórze św. Brunona.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP proboszcz giżyckiej parafii p.w. św. Brunona ks. Zdzisław Mazur, uroczystości 2 lipca na wodzie odbędą się pod warunkiem, że pozwolą na to warunki pogodowe. Prognozy na ten weekend zapowiadają, że na Mazurach mogą wystąpić burze z gradem.

"Mamy nadzieję, że pogoda nie zakłóci uroczystości i żeglarze będą mogli uczestniczyć na swoich jachtach we wszystkim, co będzie działo się na wzgórzu. Na jeziorze będzie też dwóch księży, więc wszyscy, którzy zechcą, będą mieli możliwość przyjęcia komunii na jachtach" - powiedział duchowny.

Uroczystości zorganizowano pod patronatem władz diecezjalnych i samorządu miejskiego Giżycka. Odbywają się na Wzgórzu św. Brunona, pochodzącego z Saksonii benedyktyna i biskupa misyjnego, który z inspiracji Bolesława Chrobrego postanowił kontynuować w Prusach dzieło rozpoczęte przez św. Wojciecha. Misja chrystianizacji pogańskich plemion pruskich zakończyła się jednak męczeńską śmiercią misjonarza 9 marca 1009 r.

Historycy nie potrafią określić, gdzie zginął św. Brunon z Kwerfurtu, uznając zwykle, że doszło do tego gdzieś na pograniczu Prus, Litwy i Rusi. Część niemieckich badaczy na początku ub. wieku zinterpretowała jednak to miejsce jako Giżycko, położone na styku staropruskich krain Galindii, Nadrowii i Jaćwieży.

Kult tego świętego rozwinął się na przełomie XVI i XVII w., głównie na Warmii i Mazurach oraz w zakonach polskich benedyktynów. Pamięć o misjonarzu funkcjonuje nadal zarówno w Kościele katolickim jak i ewangelickim. W 2009 r. w Giżycku odbyły się główne uroczystości kościelne w 1000. rocznicę śmierci misjonarza.

Giżycko i Wzgórze św. Brunona nad Niegocinem będą też miejscem spotkania młodych podczas tygodnia diecezjalnego poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży. Ma tu zamieszkać m.in. grupa pielgrzymów z leżącej między Hawajami a Filipinami wyspy Guam.

;