Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Polska

W godzinie "W" w Warszawie odezwą się kościelne dzwony

dzwony fot. archwwa.pl

Dźwięk kościelnych dzwonów, które zabrzmią w godzinie "W" będzie hołdem złożonym poległym i żyjącym Powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny. 

 

Przez cały dzień, podczas Mszy świętych odprawianych 1 sierpnia wierni Archidiecezji Warszawskiej modlą się w intencji  poległych w Powstaniu Warszawskim. Oddają im hołd i składają kwiaty w różnych miejscach pamięci na terenie Warszawy. 

O godz. 17.00, w godzinie "W" metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w uroczystościach przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 18.30 podczas uroczystości rocznicowych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli weźmie udział w modlitwie przed pomnikiem „Polegli - Niepokonani”. Około godz. 20.00 odprawi Mszę świętą polową na tym cmentarzu.

We wtorek 2 sierpnia o godz. 16.30 złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej jezuitów i świeckich, którzy zginęli w domu zakonnym jezuitów w drugim dniu Powstania. Uroczystość odbędzie się przed wejściem do Kolegium Jezuitów, a o godz. 17.00 rozpocznie się Msza święta w ich intencji.

Również 2 sierpnia o godz. 18.00 w sanktuarium przy ul. Żytniej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta za poległych Powstańców. Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion „Parasol” po Mszy świętej wyruszył do walk powstańczych na Woli. Eucharystii w rocznicę tego wydarzenia będzie przewodniczyć i homilię wygłosi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Z kolei benedyktynki sakramentki zapraszają do odwiedzenia wystawy "Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim". Prezentuje ona tragiczne losy 34 mniszek z klasztoru i 30 zakonników z ul. Karolkowej na warszawskiej Woli, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wystawę można oglądać przed klasztorem na Nowym Mieście do 6 września.

;