Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Małopolska

W Krakowie odbędzie się spotkanie SIGNIS-EUROPE

 fot. fsp.paulines.ph

11 lipca w Krakowie rozpoczyna się dwudniowe zgromadzenie generalne SIGNIS-EUROPE, stowarzyszenia skupiającego ludzi Kościoła działających w różnych rodzajach mediów elektronicznych oraz instytucjach naukowych zajmujących się mediami, kinem i kulturą. W Polsce odbędzie się po raz pierwszy. W sobotę wieczorem uczestnicy spotkają się z bp. Grzegorzem Rysiem, przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski. Będą rozmawiali m. in. o roli mediów w kontekście przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.W niedzielę 12 lipca o godzinie 10.00 przewidziana jest konferencja: „Miejsce religii w mediach świeckich w oparciu o polskie doświadczenie”. Poprowadzi ją dr Sebastian Duda, filozof, teolog, publicysta, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II, członek redakcji „Więzi” i zespołu Laboratorium „Więzi”. Potem przewidziana jest dyskusja rozszerzająca perspektywę o rozmaite doświadczenia europejskie.

Po południu, w godzinach od 14.00 do 17.00 odbędą się trzy seminaria: pierwsze będzie dotyczyło prasy, publikacji oraz dziennikarstwa w świecie multimediów, kolejne będzie obejmowało temat wyzwań jakie stawiają przed współczesną prasą parafialną media cyfrowe. Następne będzie poświęcone mainstreamowym serialom: dlaczego są tak wciągające?

Wieczorem o godz. 20.15 uczestnicy spotkania będą mieli okazję, aby obejrzeć najlepszy film europejski 2014 roku w głosowaniu SIGNIS, czyli „Idę” Pawła Pawlikowskiego. Słowo wprowadzające do filmu wygłosi ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego.

SIGNIS jest stowarzyszeniem o zasięgu światowym, jedynym tego typu uznawanym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Komunikowania. Zajmuje się promocją chrześcijańskiej wizji mediów poprzez refleksję etyczną oraz wsparcie formacyjne i sprzętowe dla uboższych regionów świata. SIGNIS jest obecne na najważniejszych festiwalach filmowych świata, gdzie przyznaje nagrodę Jury Ekumenicznego, m.in. od sześciu lat na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Formacji Duchowej Księży Salwatorianów w Krakowie, ul. Św. Jacka 16.

Źródło:
;