Pod oknem
W Krakowie pochowano ks. Mieczysława Malińskiego
24 stycznia w kościele sióstr wizytek w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Mieczysława Malińskiego. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pieronek, a homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś.
Ks. dr Mieczysław Maliński był duszpasterzem, pisarzem i publicystą, przyjacielem Jana Pawła II. Zmarł 15 stycznia w wieku 93 lat.
W homilii bp Ryś podkreślił, że ks. Maliński posługiwał Słowem Bożym jako kapłan, publicysta oraz pisarz, a o Bogu mówił ludziom prosto i zwyczajnie, czyli tak, jak trzeba. „Dziś natomiast wypełnia on ostatnie, paschalne zadanie powierzone mu przez Pana. Ze śmierci przeszedł bowiem do życia i jest w rękach Boga” – podkreślił krakowski biskup pomocniczy.
Licznie zebrani kapłani i wierni odprowadzili ciało zmarłego księdza na Cmentarz Salwatorski, gdzie zostało złożone w grobowcu.
Urodził się 31 października 1923 r. w Brzostku (woj. tarnowskie) w rodzinie urzędniczej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1949 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Magisterium z teologii uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim, z filozofii na KUL, doktorat na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” w Rzymie. Poza tym studiował na uniwersytetach w Monachium i Münster. Jego pierwszą placówką był kościół św. Marii Magdaleny w Rabce. Po roku został rektorem kościoła-kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz nauczycielem religii w szkołach podstawowych i średnich w Rabce i okolicy. Od 1960 r. jako wikariusz w kościele św. Szczepana w Krakowie zajmował się nauczaniem religii w szkołach średnich oraz duszpasterstwem studentów, które także realizował przy kościele św. Anny w Krakowie. Od 1977 r. był rektorem kościoła Sióstr Wizytek w Krakowie, gdzie dalej kontynuował pracę duszpasterską i pisarską. Znaczące miejsce w jego twórczości zajmowały wydawnictwa o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Były one niejako „długiem spłacanym za lata wspólnej drogi”.