Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Małopolska

W Krakowie posiedzenie rządowego zespołu ds. ŚDM

 fot. Łukasz Kaczyński

30 maja w Krakowie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządowego zespołu ds. ŚDM. Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje o planie zabezpieczenia lipcowych Światowych Dni Młodzieży. Wiadomo już, że wojsko uruchomi w tym czasie specjalny most powietrzny.

 

 

O wyjazdowym posiedzeniu rządowego zespołu ds. ŚDM poinformowała 25 maja szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Dodała, że od poniedziałku 30 maja pełnomocnik rządu ds. organizacji ŚDM Paweł Majewski będzie urzędował w Krakowie.

"Przygotowania są w toku" - mówiła dziennikarzom Kempa. "Jest bardzo dobra współpraca z Komitetem Organizacyjnym. Uważam, że uda się zdążyć ze wszystkim, a przede wszystkim młodzież będzie bezpieczna" - podkreśliła.

W posiedzeniu mają uczestniczyć przedstawiciele ministerstw, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz eksperci.

Nie wszystkie informacje dotyczące przygotowań, a przede wszystkim zabezpieczenia ŚDM będą jawne.

Paweł Majewski podkreślił, że w raporcie otwarcia wojewoda małopolski zdiagnozował stan przygotowań do ŚDM i związane z tym wydarzeniem zagrożenia. W poniedziałek będzie mowa, w jaki sposób zostały one usunięte.

"Organizator pokaże, w jaki sposób poradził sobie z problemami w Brzegach (gdzie ma się odbyć msza św. z udziałem papieża Franciszka), jak poszerzył wyjścia ewakuacyjne, wykonał dodatkowe przepusty na ciekach wodnych. To wszystko zostanie zaprezentowane" – mówił Majewski.

Dodał, że przedstawione zostaną także szczegóły dotyczące organizacji mostu powietrznego oraz numeru alarmowego 112. "To, że będzie most powietrzny i wojsko wesprze po raz pierwszy siły cywilne ratownictwa medycznego jest sytuacją przełomową. Tego jeszcze w Polsce nie było. Po zdiagnozowaniu ryzyka i możliwości wysycenia miejsc w krakowskich szpitalach taki most został uruchomiony, w ustawie antyterrorystycznej znalazły się stosowne zapisy" – zaznaczył Majewski.

Podkreślił, że wszystkie zidentyfikowane zagrożenia są eliminowane i o tym będą mówić eksperci. W poniedziałek przedstawiona zostanie m.in. ocena Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz informacja dotycząca alternatywnych, miejsc organizacji poszczególnych wydarzeń.

Minister Kempa uczestniczyła 25 maja w Krakowie w spotkaniu metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza z przedstawicielami samorządów, które podczas ŚDM będą gościły u siebie pielgrzymów. Samorządowcy otrzymali flagi ŚDM.

Kempa podkreśliła "wysoki poziom zrozumienia i fachowości" samorządowców, dziękowała im za zaangażowanie w przygotowania do ŚDM. Dziękowała też Komitetowi Organizacyjnemu. Dodała, że po fazie przygotowań formalnych i planów rozpoczyna się etap realizacyjny.

"Jesteśmy narodem bardzo dobrze moim zdaniem zorganizowanym, że jesteśmy czasami trochę +akcyjni+, to nasza uroda. Mamy wielką nadzieję, że ci młodzi ludzie z całego świata i nasi obywatele, których zapraszamy do Krakowa, będą mogli przeżywać wielkie, wspaniałe i niezapomniane chwile" – zaznaczyła Kempa.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus przypomniał, że kiedy w 2013 r. papież ogłosił, że Kraków będzie gospodarzem ŚDM, oczywistym było, że Archidiecezja Krakowska - mimo chęci, wielkiego potencjału i doświadczenia - nie jest w stanie sama zorganizować takiego wydarzenia.

"Ksiądz kardynał zaprosił do współpracy cały Kościół w Polsce, a także stronę rządową i samorządy. Bez tej pomocy i strony rządowej, i samorządowców przygotowanie do ŚDM miałoby bardzo dużo mankamentów. Śmiem powiedzieć, że byłoby niemożliwe" – podkreślił bp Muskus.

Pierwszą gminą, która podpisała umowę z Komitetem Organizacyjnym był Wieprz; do tej pory sfinalizowano 60 takich porozumień z samorządami. Dotyczą one warunków zakwaterowania pielgrzymów, organizacji wydarzeń kulturalnych, transportu oraz dekoracji poszczególnych miejsc.

Jak poinformował szef biura prasowego ŚDM ks. Adam Parszywka, obecnie Komitet Organizacyjny dysponuje noclegami dla 270 tys. pielgrzymów, z czego ok. 120 tys. to miejsce udostępnione w szkołach. Wciąż potrzeba ok. 80 tys. miejsc, ze względów logistycznych głównie w Krakowie.

;