Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Ciekawostki

W krakowskim Metalodlewie odleją największy dzwon na świecie

dzwon woks patris fot. Paweł Bieniek / Metalodlew Dzwon VOX PATRIS

Odlewnia Metalodlew SA i Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego realizują wspólnie projekt odlania największego na świecie kołysanego dzwonu VOX PATRIS (Głos Ojca). Dzwon będzie ważył 50 ton, mierzył około 5 metrów wysokości oraz 4,5 metra średnicy. Powstaje na zlecenie budowanego obecnie największego w Ameryce Południowej Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Brazylii, w Trindade.

 

Do realizacji tak dużego przedsięwzięcia niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i bogate doświadczenie. Metalodlew jest jedyną odlewnią w Polsce posiadającą możliwości techniczno-technologiczne do odlania takiego dzwonu. Dlatego tylko dzięki tej kooperacji możliwe jest wykonanie „olbrzyma”.

Proces wytwarzania dzwonów nie zmienił się od tysięcy lat. Polega na wykonaniu rdzenia wewnętrznego, następnie przy użyciu wzornika tworzy się tzw. dzwon fałszywy, na którym formuje się płaszcz. Płaszcz odzwierciedla rzeczywisty kształt i wygląd ze wszystkimi ornamentami i elementami rzeźbiarskimi. Po jego zdjęciu usuwa się warstwę gliny (dzwon fałszywy), w ten sposób powstaje przestrzeń, która wypełniana jest stopem miedzi i cyny – brązem dzwonowym. Z uwagi na ogromne rozmiary i wagę, wytop stopu na dzwon VOX PATRIS będzie przeprowadzony w piecu indukcyjnym, który posiada zdolność do zabezpieczenia odpowiedniej ilości metalu.

Nowy kościół w sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w brazylijskim Trindade dopiero powstaje, na razie ma ukończone fundamenty. Będzie to największa świątynia całej Ameryki Łacińskiej. Kościół w przyszłości pomieści 20 tys. ludzi. Sama jego kopuła będzie miała aż 80 metrów zewnętrznej średnicy (o 20 m więcej niż w bazylice św. Piotra w Rzymie), a wieża wyrośnie na 115 metrów wysokości. Na tej właśnie wieży zawiśnie dzwon VOX PATRIS. W sumie w kościele i na dwóch wielkich placach pomieści się 300 tysięcy ludzi. Rocznie przewija się tutaj 4 miliony pielgrzymów, z czego 800 tys. w święto Ojca Przedwiecznego i przez 9 dni poprzedzających je.

W przeszłości Metalodlew SA realizował podobne projekty mające wpływ na rozwój dziedzictwa kultury polskiej, m.in.: zrekonstruował pęknięte serce Dzwonu Zygmunta na Wawelu i wykonał elementy rzeźbiarskie – łącznie około 600 ton - na Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje oraz na Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

;