Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Świat

W Lizbonie spotkali się rzecznicy Konferencji Episkopatów Europy CCEE

rzecznicy episkopatów europy fot. Biuro Prasowe KEP

W dniach 14-16 maja, w Lizbonie, spotkali się rzecznicy Konferencji Episkopatów Europy. Głównym tematem spotkania zorganizowanego przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) były kwestie związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w pracy Kościoła, a zwłaszcza w działalności jego podmiotów medialnych.

 

W trzydniowych obradach uczestniczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Temat spotkania brzmiał: „Ludzkość i sztuczna inteligencja: spojrzenie w przyszłość, zaangażowanie Kościoła”.

Głównym zagadnieniem spotkania rzeczników w Lizbonie były kwestie związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w pracy Kościoła, a zwłaszcza w działalności jego podmiotów medialnych. Z perspektywy watykańskiej na główne wyzwania związane ze sztuczną inteligencją (AI) wskazał ks. Lucio Adrian Luis, sekretarz Dykasterii ds. Komunikacji, a także przedstawiciele mediów z Hiszpanii, Francji i Chorwacji.

W dyskusji wskazano zarówno na szanse dla przekazu Ewangelii i dystrybucji informacji, jakie oferuje sztuczna inteligencja, jak i zwrócono uwagę na wątpliwości natury etycznej, które pojawiają się w przekazie medialnym. Dyrektor ds. Komunikacji COMECE Alessandro Di Maio przedstawił także zarys planowanych przez Unię Europejską zmian prawnych mających umożliwić korzystanie z narzędzi AI w codziennych kwestiach w krajach członkowskich UE.

Rzecznicy dyskutowali również na temat aktualnych problemów społecznych, ważnych dla Kościoła w perspektywie europejskiej. Wśród nich były m.in. postępująca laicyzacja społeczeństw, akty nienawiści wobec różnych grup społecznych i religijnych czy wybory do Parlamentu Europejskiego.

Ważną częścią spotkania były Eucharystie i wspólnie odmawiana Liturgia Godzin. Rzecznicy pielgrzymowali do Fatimy, gdzie m.in. modlili się w miejscu objawień Matki Bożej o pokój i pojednanie społeczne w Europie.

W liturgiach i spotkaniach towarzyszyli rzecznikom biskupi z Portugalii i Hiszpanii, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii José Ornelas Carvalho i bp Nuno Brás da Silva Martins, przewodniczący Sekcji Komunikacji Społecznej CCEE. W obradach brał również udział ks. Manuel Barbosa, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Portugalii.

Rzecznicy europejscy wezmą udział w obchodach Jubileuszu 2025 roku w Rzymie w styczniu przyszłego roku. Kolejne doroczne spotkanie rzeczników CCEE odbędzie się w czerwcu 2025 roku w Pradze.

Źródło:
;