Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

W marcowym miesięczniku „W drodze”: Jak się dobrze spowiadać?

miesięcznik w drodze fot. W drodze 3/2020

Czym jest postanowienie poprawy?

Zapytaliśmy o to czym jest postanowienie poprawy. I czy przypadkiem nie łamiemy składanej obietnicy, skoro co rusz wracamy do konfesjonału z tymi samymi grzechami. Czy to znaczy, że nasza deklaracja była nieskuteczna, a spowiedź nieważna – wszak nie dotrzymaliśmy jednego z warunków dobrej spowiedzi? Na czym więc polega owocne postanowienie poprawy – tłumaczy dominikanin Norbert Augustyn Lis.

 

Czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji?

Wkracza w nasze życie coraz śmielej. Wyręcza nas w wielu pracach, zastępuje człowieka, ale czy to znaczy, że jej możliwości są nieograniczone? I czy przypadkiem nie powinniśmy się obawiać, że przekroczy granice, w tym granice moralne i etyczne, których nie powinna przekraczać? Mówi się o zmapowaniu ludzkiego umysłu i przeniesieniu go do super-robota, nie wspominając o samochodach autonomicznych i algorytmach, które, analizując emocje społeczne, generują fakenewsy i prowadzą przerażająco skuteczną cyberpolitykę. Na czym polega różnica między nami, a sztuczną inteligencją, opowiada prof. Roman Słowiński, założyciel Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji na Politechnice Poznańskiej.

 

Po co jest bierzmowanie?

Coraz częściej jest nazywany sakramentem pożegnania z Kościołem. Kontrowersje budzą trzyletnie kursy przygotowujące młodzież do przyjęcia tego sakramentu i towarzyszące im tzw. duszpasterstwo kartkowe. Ale czy to rzeczywiście najważniejsze problemy jakie Kościół ma z bierzmowaniem? A może największym problemem jest to, że nie do końca rozumiemy czemu służy ten sakrament, czym jest dla chrześcijanina i kiedy tak naprawdę powinien być udzielany? Jak przywrócić mu właściwe miejsce w Kościele i czym powinien dla nas być – piszą ks. Krzysztof Porosło i Maciej Zachara MIC.

 

Ponadto w marcowym numerze miesięcznika „W drodze” rozmowa z Tessą Capponi-Borawską, o włosko-polskich smakach jej kuchni, Józef Augustyn SJ o tym, jak walczyć z pokusami, zaś Michał Wilk o tym czy Bóg zesłał potop na ziemię i czy Noe naprawdę wybudował arkę.

 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy 

Oceń treść:
Źródło:
;