Imieniny: Bonifacego, Dobieslawa, Macieja

Wydarzenia: Dzień Farmaceuty

Przygotowania

W Myślenicach trwa Forum Młodzieżowych Liderów Europy

 fot. Joanna Rytter

Za nami kolejny dzień Forum Młodzieżowych Liderów Europy. W Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach reprezentanci 12 regionów Starego Kontynentu poznają małą ojczynę św. Jana Pawła II i przygotwują się na Światowe Dni Młodzieży w roku 2016.

Tegoroczne forum to prawdziwa wieża Babel. Do Małopolski zjechali młodzi z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rumunii, Słowacji, Włoch czy Hiszpanii. Nie ma jednak mowy o barierze językowej, większość swobodnie porozumiewa się po angielsku, w razie problemów pomocą chętnie służą wolontariusze.

- Po raz pierwszy mamy do czynienia z Litwą, Łotwą czy Białorusią. To fantastyczne, że pomimo tego, że mówimy w różnych językach, mamy różną kulturę, to spotykamy się razem w wierze. Poranna Msza św. odprawiana była w dwóch językach - po hiszpańsku i po polsku. Wszyscy modlili się w swoich językach a mimo to tworzyliśmy wspólnotę, to było naprawdę magiczne - uśmiecha się jedna z wolontariuszek - Andżelika Biel.

Po Eucharystii i śniadaniu przyszedł czas na konferencję Andrzeja Sionka, który przekonywał młodych, że odpowiedzialność to kwestia uczniostwa. Po południu o odpowiedzialności chrześcijańskich liderów opowiadał również jezuita - ks. Wojciech Żmudziński. Jak zaznaczał kapłan, Kościół potrzebuje dziś przede wszystkim ludzi, którzy łączą a nie dzielą i czują się kochani przez Boga. Podkreślał też, że przykazanie miłości nie jest Bożym nakazem a miłość, której sami doświadczamy przynagla nas do tego, by na nią odpowiedzieć. Mówił również, że wiary nie da się wyprodukować, bo jest przede wszystkim odwagą, i takiej odwagi potrzebują dziś chrześcijańscy liderzy, by odpowiedzieć na Boże wezwanie. - Wszyscy prowadzący mówią o tym, czym żyją na co dzień dlatego bardzo chce się ich słuchać. Żywimy się i słowem i wspaniałą atmosferą, która dodaje energii choć mogłoby się wydawać, że wykłady męczą - mówi Olga Bilakowska ze Lwowa.

- Nasi goście starają się nakierować słuchaczy na duchową refleksję, na "właściwą ścieżkę" przed tak wielkim wydarzeniem jakim są Światowe Dni Młodzieży. Nikt nie protestuje, wszyscy cały czas są uśmiechnięci więc mam nadzieję, że ich nie przeładowaliśmy - podsumowuje Katarzyna Zaczek.

Oprócz konferencji na młodych czekały również warsztaty tematyczne, do wyboru - kulinarne, muzyczne, taneczne i fotograficzne. Ich efekty kursanci wspólnie zaprezentują już za kilka dni w Łagiewnikach. - Jestem naprawdę zachwycony, bo można spotkać tu bardzo dużo ciekawych osób, czujemy się tu naprawdę wspaniale. Szczególnie podobają nam się warsztaty muzyczne , choć wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane - cieszy się ks. Javier Garcia z Santiago de Compostela.

W czwartek młodzi liderzy zawitają do Krakowa, odwiedzą Pałac Arcybiskupów Krakowskich, Bazylikę Franciszkanów, Kolegiatę św. Anny, Muzeum Historyczne w Podziemiach Rynku oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wezmą też udział w grze miejskiej „Śladami tych, którzy żyli miłosierdziem”. Finał odbędzie się 29 sierpnia na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Projekt realizowany jest przez Województwo Małopolskie i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy Kurią Metropolitalną w Krakowie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach, związkami Polaków, Polonii ze Wschodu oraz wybranymi diecezjami Europy.

 

Źródło:
;