Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Prasa

W najnowszym numerze „eSPe” obalamy mity na temat kapłaństwa

okładka najnowszego numeru espe fot. Redakcja "eSPe"

Z jakich powodów młodzi chłopacy myślą o kapłaństwie? I co - wg nich - jest najtrudniejsze w byciu księdzem? W 130 numerze „eSPe” obalamy mity na temat kapłaństwa.

 

„Wielu młodych o kapłaństwie myśli jak o zawodzie i to jeszcze takim, w którym trudno o satysfakcję czy spełnienie. Symptomatyczne dla współczesnego świata wydaje się też wskazywanie, że największą trudnością w kapłaństwie jest niemożliwość używania telefonów komórkowych czy picia alkoholu - zauważa Przemysław Radzyński. - Równocześnie cieszy fakt, że wielu młodych ludzi identyfikuje kapłaństwo z powołaniem i swego rodzaju życiową misją a motywacje tych, którzy o byciu księdzem myślą na poważnie są religijne - najczęściej wskazują na to, że w ten sposób będą mogli być bliżej Pana Boga i drugiego człowieka” - dodaje redaktor naczelny „eSPe”.

Najnowsze wydanie pijarskiego czasopisma powołaniowego z okładkowym pytaniem „Myślałeś kiedykolwiek o byciu księdzem?” powstało na bazie ankiety, w której wzięło udział 200 uczniów gimnazjów i liceów. W 128 numerze „eSPe” analizowano odpowiedzi dziewczyn a wydanie poświęcono żeńskiemu życiu konsekrowanemu. Tym razem redakcja zajmuje się odpowiedziami chłopaków i obala niektóre z mitów dotyczących kapłaństwa.

Na pytanie „czy kiedykolwiek myślałeś / myślałaś o kapłaństwie / życiu zakonnym?” TAK zdecydowanie częściej odpowiadają chłopcy niż dziewczęta. Z jakich powodów myślano o kapłaństwie? I co - wg młodzieży - jest najtrudniejsze w byciu księdzem? O tym w artykule otwierającym 130 numer „eSPe”.

Przeważająca większość ankietowanych uważa, że najtrudniejsze w kapłaństwie jest „życie w celibacie”. Janusz Dobry wyjaśnia kilka zagadnień w tej kwestii. A o. Piotr Recki SP, komentując redakcyjną ankietę, mówi zarówno o tym, co jest najtrudniejsze w kapłaństwie, ale także o największych radościach księdza.

Redakcja publikuje świadectwo powołania o. Piotra Różańskiego SP, który początkowo myślał o …teatrze. W tym numerze także relacja z kolejnych „dialogów” abp. Marka Jędraszewskiego z krakowskimi klerykami na temat priorytetów w formacji seminaryjnej, a także artykuł o pewnym powołaniowym ożywieniu w Holandii.

W dziale „Papież o powołaniu” zamieszczono Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2018 r. „Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana” a w rubryce „Święty o powołaniu” - sylwetkę najnowszej polskiej błogosławionej - Hanny Chrzanowskiej.

Ponadto tradycyjnie przygotowano „Listy o powołaniu” i kilka „Powołanewsów”.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 1988 roku. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od kilku lat ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;