Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Prasa

W październikowym „W drodze” – o problemach z nastolatkami, piątkowym poście i następnym papieżu

miesięcznik w drodze fot. W drodze 10/2020

Kolejny numer miesięcznika czeka już na Czytelników. A w nim – 152 strony i wiele znakomitych, ważnych tekstów. Nie przegapcie!

 

Nowa twarz KEP

Zacznijmy od rozmowy z nowym rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu Polski, jezuitą Leszkiem Gęsiakiem. Można powiedzieć, że przyjmując tę funkcję włożył palce między drzwi. Bo nie ma co ukrywać, że w ostatnim czasie episkopat nie ma dobrej prasy – co konferencja, dokument czy list – na biskupów sypią się gromy: że są oderwani od problemów, którymi żyją Polacy, że zamiatają pod dywan skandale związane z pedofilią wśród duchownych i nie pociągają do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za ich ukrywanie, że niektórzy lekceważąco i pogardliwie wypowiadają się o osobach LGBT. Co na to nowy rzecznik? Jak sobie wyobraża swoją pracę? I jaki obraz Kościoła zamierza przedstawiać w mediach?

 

Nastolatki wołają o pomoc

Co jakiś czas media obiegają informacje o rosnącej liczbie samobójstw wśród młodzieży. Choć policyjne statystyki tego nie potwierdzają to alarmujące są inne dane: z roku na rok rośnie liczba prób samobójczych wśród nastolatków i – co przerażające – życie próbują sobie odebrać coraz młodsze dzieci. Tylko w jednym miesiącu, do jednego telefonu zaufania zadzwoniło ponad siedem tysięcy dzieci wołających o ratunek. Co się stało z naszymi nastolatkami, gdzie popełniamy błąd jako rodzice, wychowawcy, opiekunowie? Jak im pomóc? – przeczytajcie, co mówią na ten temat terapeuci pracujący z młodzieżą.

 

Mięso w piątek?

Czy piątkowy post ma dziś jeszcze jakiś sens? – zastanawiamy się niejednokrotnie. Może to już martwa tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie? Bo jakie to umartwienie, gdy zamiast kotleta schabowego na obiad zjadamy wykwintną rybę? A może problem polega na tym, że my w ogóle nie rozumiemy po co pościmy, i że w piątkowej wstrzemięźliwości nie chodzi tylko o to, by nie zjeść mięsa? Jeśli chcecie piątkowy post przeżywać sensownie i na nowo odkryć wartość odmówienia sobie czegoś, przeczytajcie koniecznie tekst ks. Wojciecha Węgrzyniaka.

 

Następny papież

Nie ma lekko papież Franciszek – jedni go kochają i uwielbiają: za jego skromność, niechęć do luksusu, przejmowanie się ludzkimi sprawami, wierność Ewangelii. Inni przeciwnie – twierdzą, że chce zmienić wielowiekową tradycję, że rozwadnia nauczanie Kościoła. Są tacy, którzy głośno mówią: To nie jest mój papież.

A jaki będzie albo jaki powinien być następny papież? Czy znajdzie się ktoś, kto udźwignie problemy współczesnego Kościoła i zrobi porządek w Watykanie? O tym przeczytacie w rozmowie z George’em Weiglem, amerykańskim teologiem, biografem Jana Pawła II, autorem książki The Next Pope: The Office of Peter and a Church in Mission.

 

Cokolwiek jednemu z tych braci…

A na koniec – wyśmienity reportaż Stanisława Zasady o obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos. Czy kiedykolwiek pomyśleliśmy, że to właśnie my – ja i ty – powinniśmy pomóc tym, którzy w obawie o swoje życie, o przyszłość swoich dzieci podejmują dramatyczną decyzję, by zostawić swój dom i szukać ratunku wśród tych, którym się lepiej powodzi? Którzy wsiadając na chybotliwą łódkę nie wiedzą czy dotrą do brzegu i czy ktokolwiek wyciągnie do nich rękę? Gdzie jest ta nasza ludzka solidarność? I jak rozumiemy słowa Jezusa, że był głodny, spragniony, bezdomny…? Śledzimy medialne przekazy, siedząc wygodnie na kanapie, wzruszając się na dwie sekundy. A oni śpią na kartonach, na betonie – ludzie tacy sami jak my. Przeczytajmy. I niech nas to poruszy.

 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy 

Oceń treść:
Źródło:
;