Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Polska

W Polsce rozpoczął się Rok Jana Pawła II

W Polsce rozpoczął się Rok Jana Pawła II. Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm na początku grudnia.

 

Poseł Robert Telus przypomniał, że uchwała w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II została przyjęta "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".

- To ważny czas, bowiem będziemy mocnej zastanawiać się nad nauczaniem Jana Pawła II. Doskonale wiemy, jak ogromne jest duchowe dziedzictwo Ojca Świętego. Często gubimy te nauki, dlatego ten czas będzie takim dobrym akcentem, by na nowo przypomnieć papieskie nauczanie - powiedział poseł PiS.

Z kolei prezydent Radomia Radosław Witkowski (poseł PO przed objęciem prezydentury w Radomiu) dodaje, że Rok Jana Pawła II powinien być "dobrym otwarciem dla wszystkich rządzących". - Jan Paweł II pozostawił nam wiele ważnych myśli, wśród których jest m.in. ciągła potrzeba otwierania się na drugiego człowieka. Ten rok to okazja do przypomnienia wartości, którymi żył Jan Paweł II. Jako naród jesteśmy zobowiązani do tego, by w codziennym życiu realizować filozofię życia św. Jana Pawła II - powiedział prezydent Radomia.

Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podkreślił, że w czasie najbliższych dwunastu miesięcy politycy powinni ukazać sylwetkę Jana Pawła II od strony historycznej. - Chodzi głównie o wkład Jana Pawła II w przemiany polityczne, nie tylko w kontekście Polski czy Europy, ale całego świata. Wciąż mamy w pamięci słynne słowa Jana Pawła II wypowiedziane w UNESCO, że "istnieją nie tylko prawa człowieka, ale i narodów". Mówił też, "jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą". Dzisiaj te słowa wydają się być oczywiste, ale wypowiedziane w czasie zimnej wojny były niezwykle odważne i to trzeba właśnie pokazać, bowiem są środowiska, które to bagatelizują - uważa ks. Kowalczyk.

Kilka tygodni temu do inicjatywy związanej z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Jana Pawła II odniósł się także biskup Henryk Tomasik. - Dobrze, że zauważamy znaczenie tego pontyfikatu. Dobrze, że Sejm podjął taką uchwałę. Nasz rodak kształtował wiarę całego Kościoła, ale także rozsławił Polskę, stał się jej najwspanialszym ambasadorem. Przyczynił się do tego, że nasza historia i kultura są bardziej znane na świecie - podkreśla biskup radomski.

Z drugiej strony zauważył, że przed nami ważny etap, który przyniesie odpowiedzi na kolejne pytania: czy posłowie w swojej pracy ustawodawczej będą chcieli usłyszeć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny, małżeństwa, zasad moralnych, które powinny regulować życie społeczne? Rok Jana Pawła II będzie okazją, by przypomnieć wielkie wskazania naszego rodaka, które są wciąż aktualne - zaznaczył bp Tomasik.

Źródło:
;