Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Książka

„W poszukiwaniu prawdy”, czyli dialog matematyka-ateisty z Benedyktem XVI

papież benedykt szesnasty fot. Piotr Tumidajski Papież Benedykt XVI

W Polsce ukazała się książka zawierająca listy pisane między włoskim matematykiem i ateistą a Benedyktem XVI. Piergiorgio Odifreddi opisuje w niej także swoje spotkania z emerytowanym Papieżem, poczynając od 2013 roku. Przewodniczący Papieskiej Dykasterii ds. Kultury, będący autorem wstępu, nazwał tę publikację „dialogiem między wiarą a nauką, w którym - choć z różnych pozycji - wyłania się wspólny cel, jaki stanowi poszukiwanie prawdy”.

 

W swym dialogu rozmówcy nie bali się poruszać trudnych tematów. Odpowiadali sobie na pytania dotyczące duchowości, miłości i śmierci, a także ludzkiego losu, kryzysu człowieczeństwa i historyczności Jezusa. Opublikowana przez wydawnictwo Esprit książka, to pełne elegancji i kunsztu starcie dwóch światopoglądów dające okazję do obcowania z jednym z intelektualnych mistrzów naszej epoki, którym był Benedykt XVI.

Włoski matematyk-ateista integralnie publikuje swą korespondencję z emerytowanym Papieżem nazywając ją „narzędziem duchowym” oraz wraca wspomnieniami do ich osobistych spotkań, jakie miały miejsce po jego rezygnacji. Jest to już kolejna wymiana myśli między nim a Benedyktem XVI. We wstępie do książki kard. Gianfranco Ravasi podkreśla, że przypomina ona „dziedziniec pogan”, realizowany przez kierowaną przez niego dykasterię, gdzie w poszukiwaniu prawdy „będą mogli się w jakiś sposób zbliżyć do Boga ludzie, którzy Go nie znają, zanim znajdą drogę do jego tajemnicy, której służy życie wewnętrzne Kościoła”. Z listów można dowiedzieć się o też o codziennym życiu Benedykta XVI na emeryturze.

Odifreddi przedstawia siebie jako „matematyka z zawodu i ateistę z wyboru, który postanowił pisać na tematy religijne, ale nawiązał też dialog z dostojnikami Kościoła i podjął się dyskusji na tematy będące ich domeną”. W Polsce ukazała się m.in. jego książka „Dlaczego nie mogę być chrześcijaninem, a tym bardziej katolikiem”.

Źródło:
;