Polska
W sobotę beatyfikacja ks. Stanisława Streicha
W sobotę 24 maja 2025 r. o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Ks. Stanisław Streich został zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”. Pogrzeb księdza stał się manifestacją uczuć religijnych kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Wielkopolski. Grób ks. Streicha był odtąd otaczany kultem, a od 2017 r. toczył się rozpoczęty z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego proces beatyfikacyjny. Jego postulatorem był ks. Wojciech Mueller.
Ks. Streich zostanie beatyfikowany w najbliższą sobotę, 24 maja, podczas Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.00 na placu przed bazyliką archikatedralną w Poznaniu. Mszę św. pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych będą koncelebrować m.in. metropolita poznański abp Zbigniew Zieliński i jego poprzednik abp Stanisław Gądecki, a także kard. Stanisław Dziwisz; abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Wojciech Polak, prymas Polski; abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski; abp Adam Szal, metropolita przemyski; bp Damian Bryl, biskup kaliski; biskup sosnowiecki Artur Ważny; poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak oraz biskup pomocniczy senior Zdzisław Fortuniak. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Emaus. Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu beatyfikacyjnego autorstwa Andrzeja Karpińskiego, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację. Obraz po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę.
W ramach przygotowania do beatyfikacji w archidiecezji poznańskiej odmawiana jest trwająca 9 miesięcy nowenna, która rozpoczęła się w pierwszy czwartek października 2024 roku.
W związku z uroczystościami, na terenie Wielkopolski będzie kursował specjalny, bezpłatny pociąg, który ułatwi dotarcie na beatyfikację. Na stacji Poznań-Garbary, dokąd przybędzie pociąg, będą też podstawione autobusy MPK, które przewiozą pielgrzymów na plac katedralny, a po uroczystości odwiozą na stację. Plac przed bazyliką archikatedralną będzie podzielony na sektory. Na uroczystości nie trzeba mieć wejściówek.
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r. W trakcie etapu rzymskiego procesu beatyfikacyjnego 21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę. 20 stycznia 2024 r. w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Poświęcenia sarkofagu ks. Stanisława Streicha dokonał abp Stanisław Gądecki 31 stycznia 2024 r. 7 maja 2024 r. odbyło się w Rzymie zebranie zwyczajne kardynałów i biskupów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dotyczące męczeństwa ks. Stanisława Streicha, po którym sprawa beatyfikacyjna została skierowana do papieża, który ma wyłączne prawo aprobaty męczeństwa za wiarę Sług i Służebnic Bożych. Podczas audiencji udzielonej 23 maja 2024 r. prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Ojciec Święty Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który otworzył drogę do jego beatyfikacji.