Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

W styczniowym miesięczniku „W drodze”

miesięcznik w drodze fot. W drodze 1/2020

Jeśli się ludzie kochają, to się nie kłócą; jeśli czegoś potrzebuję, najpierw muszę coś dać; w małżeństwie trzeba wszystko robić razem… – twierdzą niektórzy. Psychoanalityk Rafał Milewski obala te mity i szuka przepisu na udane małżeństwo. Jego zdaniem, jednym z warunków dobrego związku jest akceptacja naszej inności i odrębności. Ale też pogodzenie się ze swoimi brakami i ograniczeniami. Zaczynając wspólne życie trzeba założyć, że nie unikniemy rozczarowań. Czasem są one bolesne i gorzkie, ale to nie znaczy, że muszą zabić miłość. Można je przetrawić.

 

Dla dobra Kościoła

Wydawać się mogło, że śmierć emerytowanego metropolity poznańskiego abpa Juliusza Paetza, oskarżonego o molestowanie seksualne kleryków, zakończy trwającą od kilkunastu lat aferę. Nic bardziej mylnego. Nawet nad trumną byłego hierarchy rozpętała się burza, a nazwisko arcybiskupa znów się znalazło na ustach całej Polski. Kto jest temu winien? Wrogowie Kościoła? Nie. Winne są władze Kościoła, które nigdy tej sprawy nie wyjaśniły do końca. Kulisy skandalu przypomina Włodzimierz Bogaczyk i zastanawia się czy Kościół w Polsce wreszcie odważy się zerwać z krytykowaną przez Franciszka kulturą wyparcia i dyskrecji?

 

Biuro rzeczy znalezionych

Mamy ze świętymi niemały problem. Z jednej strony musimy ich bronić przed krytyką protestantów, z drugiej strony rzeczywiście istnieje ryzyko traktowania ich jak pogańskich bożków i talizmanów na wszelkie okazje. Skąd się wziął kult świętych i dlaczego niektórych z nich łączymy z konkretnymi sprawami? Gdy boli nas ząb modlimy się do św. Apolonii, a gdy zgubimy portfel o pomoc prosimy św. Antoniego. Dlaczego św. Barbara jest patronką górników, a św. Florian patronuje strażakom? Na te i inne pytania odpowiada Dominik Jurczak OP.

Ponadto w styczniowym numerze miesięcznika „W drodze” Dariusz Rosiak o zawiłym życiu profesora Zygmunta Baumana, Krzysztof Popławski OP o znaczeniu imion chrzcielnych, Tomasz Gaj OP o tym, czy da się zbudować udane małżeństwo, gdy dzieli nas religia. Od nowego roku do grona felietonistów dołącza lubiany autor miesięcznika, jezuita o. Wojciech Ziółek. Startuje również nowy cykl biblijny, który pomoże zrozumieć trudne fragmenty Starego Testamentu. W pierwszym odcinku dr Danuta Piekarz tłumaczy, po co w ogóle chrześcijanom Stary Testament i jak go dziś rozumieć.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy

Oceń treść:
Źródło:
;