Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Kulturalnie

"W tym dniu inaugurujemy Światowe Dni Młodzieży"

 fot. kp / fra3

Od 24 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać jedyną wystawę towarzyszącą Światowym Dniom Młodzieży "Maria Mater Misericordiae". - Tak naprawdę w tym dniu inaugurujemy Światowe Dni Młodzieży - mówił dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Wystawę organizuje Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Zostanie na niej pokazane 90 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Ekspozycja gromadzi dzieła wybitnych artystów z okresu od XIV do XVIII w., jak Donatello, Andrea Mantegna, Peter Paul Rubens czy Giorgio Vasari. Krakowska wystawa będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań. Ekspozycję będzie można podziwiać od 24 czerwca do 9 października.

- Wystawa jest wyjątkowa, szczególna dla muzeum, nie tylko dlatego, że mamy do czynienia z wybitnymi dziełami, arcydziełami, ale również z tego powodu, dla którego powstała. Tak naprawdę w tym dniu inaugurujemy Światowe Dni Młodzieży, gdyż wystawa „Maria Mater Misericordiae” jest jedyną wystawą towarzyszącą temu wydarzeniu - mówił dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Zaznaczył, że wystawę można odbierać w dwóch sferach: w sferze duchowej, przeżycia religijnego, ale również w sferze artystycznej.

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży, dzięki której dzieła wielkiej sztuki światowej przybyły do nas. - Bardzo dobrze wpisuje się to w program Światowych Dni Młodzieży. Młodzi chcą się spotkać z Ojcem Świętym Franciszkiem, ze sobą, wymienić doświadczenia, modlić się wspólnie, ale równocześnie pragną poznać kulturę polską - tłumaczył kardynał. Metropolita podziękował pani prof. Zofii Gołubiew, byłej dyrektor Muzeum Narodowego, która rozpoczęła przygotowania do tej wystawy.

- Odkryliśmy, że młodzi ludzie kochają piękno. To było ewidentne, kiedy zorganizowaliśmy pierwszą taką wystawę, w 1993 roku, towarzyszącą Światowym Dniom Młodzieży w Denver - mówił o genezie tego wydarzenia prezes Fundacji Jana Pawła II, dr Marcello Bedeschi. Zaznaczył przy tym, że jest to forma podziękowania miastu, które gości Światowe Dni Młodzieży. - Gdy tylko papież ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, skontaktowaliśmy się natychmiast z Muzeum Narodowym, i dzięki doskonałej współpracy udało nam się sprowadzić tu szereg oryginalnych dzieł sztuki - mówił dr Bedeschi.

- Wystawa zgromadziła 90 dzieł sztuki, w zdecydowanej większości z Włoch, ale także z Polski - tłumaczył włoski kurator wystawy  prof. Giovanni Morello. Mówił, że wystawa składa się z pięciu sekcji, które odwołują się do wstawiennictwa Maryji i wypraszania przez Nią łask u Boga. Są to: Matka Boska Ochronna, Matka Boska Karmiąca, Matka Boska Czuła, Matka Boska Pieta oraz Matka Boska Modląca się.

- Ta wystawa nie zamyka się w murach muzeum, wykracza poza nie - mówił z kolei polski kurator prof. Piotr Krasny, przedstawiając mapę opracowaną przez muzeum. Zawiera ona miejsca, w których znajdują się dzieła ukazujące Marię Matkę Miłosierdzia. - To w pewnym sensie było konieczne, bo niektóre dzieła były niemożliwe do przeniesienia - tłumaczył prof. Krasny. - Chodzi o wizerunki na ścianach, figury stojące na Plantach czy dzieła będące elementami nastawy ołtarzowej. Ta propozycja to w wymiarze religinym - pielgrzymka, w wymiarze artystycznym - spotkanie z dziełami sztuki polskiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te aspekty połączyć - podsumował kurator.

Nad całością wystawy pracował zespół ponad 90 osób. Całość koordynowała Katarzyna Maniak. Autorem aranżacji jest Rafał Bartkowicz.

Honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda. Wystawę sfinansowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mecenatowi PZU.

Źródło:
;