Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

W Tyńcu odbyło się błogosławieństwo nowego opata

 fot. hotbodigram / flickr.com

W sobotę wieczorem w kościele św. Piotra i Pawła w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbyła się uroczysta benedykcja - błogosławieństwo nowego opata Szymona Hiżyckiego OSB. Obrzędowi przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

 

W homilii podczas sprawowanej Mszy św. kard. Dziwisz podkreślił, że o. Szymona Hiżyckiego do Tyńca doprowadziła droga wiary, w której tylko pryzmacie można właściwie zrozumieć powołanie do życia konsekrowanego. „Ojciec Szymon zaczyna dziś nową odpowiedzialną drogę miłości i służby, bo takie jest zadanie każdego opata. Ma być ojcem wspólnoty, ma być dla niej oparciem i punktem odniesienia” – wskazywał metropolita krakowski.

Hierarcha powiedział, że opat jest wsparciem dla braci, by szukali i znajdowali Boga w modlitwie i pracy w myśl sprawdzonego i bliskiego im programu „Ora et labora!”. Dodał, że taki styl życia wymaga przypomnienia, gdyż na krakowskiej ziemi wielu zagubionych ulega pokusie radykalnej samowystarczalności bez Boga. „Wrażliwy opat wsłuchuje się ze swą wspólnotą w niepokoje dzisiejszego świata i solidarnie towarzyszy mu modlitwą oraz dobrymi dziełami” – przypomniał.

Purpurat zaznaczył, że w teraźniejszości naznaczonej podziałami i przemocą potrzebne jest wyraźne świadectwo braterstwa, solidarności i jedności. „Wspólnoty życia konsekrowane stanowią swoiste laboratorium relacji interpersonalnych opartych nie na więzach krwi, lecz na Jezusie Chrystusie i jego Ewangelii jako programie życia i działania” – podkreślił metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz wskazał, że opat jest zwornikiem zakonnej jedności i zarazem symbolem miłosierdzia. „Ojcze Szymonie, a więc w imię Boże! Towarzyszy Ci nasza modlitwa, abyś udźwignął ciężar, jaki na Twoje barki wkłada dziś Chrystus” – zapewnił nowego opata metropolita krakowski.

W ramach obrzędu nowy opat tyniecki otrzymał od metropolity krakowskiego pierścień opacki, będący znakiem wierności wspólnocie, pastorał, wskazujący na przełożonego jako na zwierzchnika klasztoru, wpatrzonego we wzór Dobrego Pasterza oraz pektorał, przypominający o godności zastępcy Chrystusa, jaką uroczyście objął w momencie tej ceremonii.

W uroczystości uczestniczyli współbracia nowego opata, przedstawiciele benedyktynów spoza Tyńca, siostry benedyktynki, przedstawiciele innych zgromadzeń, parafianie opactwa oraz rodzinnej miejscowości o. Szymona, a także przedstawiciele władzy, m.in. wojewoda Jerzy Miller i marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

Zgodnie z regułą św. Benedykta opat pełni w klasztorze kluczową rolę, przewodząc wspólnocie i stanowiąc widzialny znak jej wewnętrznej jedności. Dlatego też liturgia przewiduje specjalny ryt pobłogosławienia opata u początku jego rządów. Obrzęd ten nazywany jest benedykcją i stanowi publiczny akt uznania przez Kościół charyzmatu ojcostwa duchowego opata.

O. Szymon Hiżycki OSB jest najmłodszym opatem w historii powojennego Tyńca. 74. przełożony benedyktyńskiego opactwa jest doktorem teologii – specjalizuje się w zakresie starożytnego monastycyzmu. Jego kadencja potrwa 8 lat.

Źródło:
;