Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Dialog

W Warszawie trwa Dziedziniec Dialogu

kardynał kazimierz nych metropolita warszawski fot. Episkopat.pl Kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski

W dniach 16–20 października w Warszawie odbywa się „Dziedziniec Dialogu” – polska edycja znanego w całej Europie „Dziedzińca Pogan”, zainicjowanego przez papieża Benedykta XVI.

 

Głównym punktem programu są debaty, podczas których prelegenci podejmą tematy stanowiące oś sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i wizji społeczeństwa. W tegorocznych wydarzeniach „Dziedzińca Dialogu” biorą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni. Spotkania odbywają się w miejscach stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego. W tym roku są to: Centrum Nauki Kopernik, w Teatr Wielki – Opera Narodowa, w Aula Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Arcybiskupów Warszawskich oraz w Sala Kolumnowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Tematy dyskusji głównych dotyczą koncepcji człowieka 2.0 (debata: nauka), wiary w demokracji liberalnej (debata: społeczeństwo) oraz źródeł piękna w sztuce (debata: kultura). Nowością tej edycji jest wewnętrzna debata przedstawicieli Kościoła katolickiego. Przebieg tych spotkań będzie można śledzić na żywo w Internecie za pośrednictwem strony www.dziedziniecdialogu.pl.

Uzupełnieniem debat głównych są wydarzenia towarzyszące – spotkania, wykłady i autorskie projekty organizowane przez środowiska i instytucje, które włączyły się we współtworzenie „Dziedzińca Dialogu”. Jednym z nich jest debata „Prawda w mediach” zainicjowana przez środowisko dziennikarskie.

Organizatorami wydarzenia są archidiecezja warszawska oraz należące do miasta stołecznego Warszawy Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzem jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. „Duża część tego dziedzińca jest poświęcona współpracy naukowca i człowieka wierzącego, czy człowieka wierzącego i naukowca, ale także dialog odbywa się na poziomie życia społecznego. Jedna z trzech debat będzie się odbywać właśnie w takim kontekście i czwarta, dodana w tym roku do dziedzińca, będzie miała na myśli sam dialog wewnątrzkościelny” - powiedział kard. Nycz.

Przekaz „Dziedzińca Dialogu” będzie obecny także w przestrzeni miejskiej za pośrednictwem kampanii „Szanuję. Słucham.” organizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Oceń treść:
;