Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Wspomnienia

Wadowice świętują 91. urodziny bł. Jana Pawła II

Przyozdobione papieskimi flagami i podobiznami bł. Jana Pawła II Wadowice od rana odwiedzają pielgrzymi z całej Polski i zagranicy. Dziś, 18 maja, wyjątkowo dużo jest tu młodych ludzi. Jak co roku uczniowie "papieskich" szkół z całej Polski przyjeżdżają do miasta nad Skawą, by uczcić rocznicę urodzin swego patrona, Jana Pawła II. Uczestnicy 11. Spotkania Szkół im. Jana Pawła II wezmą dziś udział we Mszy św. na wadowickim rynku.

 

Jakub Wodarski, uczeń III klasy gimnazjum im. Jana Pawła II w Płońsku, podkreśla, że razem z kolegami i nauczycielami ze szkoły jechali dziś do Wadowic około 8 godzin. „W taki dzień jak dziś nie mogło nas tu nie być. Jestem tu po raz pierwszy i bardzo mi się podoba” – mówi w rozmowie z KAI, zapewniając, że pragnie modlić się za wstawiennictwem błogosławionego papieża Polaka o dobre stopnie.

O urodzinach Jana Pawła II, który kończyłby dziś 91 lat, pamiętają także sami wadowiczanie i mieszkańcy ziemi wadowickiej. Emilia z Frydrychowic zwraca uwagę, że jej imię jest takie samo jak matki Karola Wojtyły. „To zaszczyt. Imię to zobowiązuje do modlitwy. Modlę się słowami litanii do bł. Jana Pawła II” – dodaje.

Nauczycielka Anna Bujko z Zambrowa na Podlesiu jest zaskoczona, że wspólnie ze swoimi wychowankami zobaczyli dziś wystawę papieską za darmo. „Zrobili nam taką niespodziankę. Urodzinowy prezent” – mówi.

Do Wadowic przyjechali dziś także uczniowie szkoły z Brzozowa w Bieszczadach. Ich opiekun ks. Paweł Dziob, wikariusz brzozowskiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego, zauważa, że miejsce urodzenia papieża w taki słoneczny dzień wygląda dziś wyjątkowo atrakcyjnie. „Zamierzamy dziś także odwiedzić pobliską Kalwarię Zebrzydowską” – zapowiada duchowny.

Kulminacyjnym momentem dzisiejszych uroczystości w Wadowicach będzie Msza św. na wadowickim rynku. Liturgii przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń z Krakowa.

Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Rodzina mieszkała w budynku przy ulicy Rynek 2/4 (dziś: Kościelna 7), należącym wówczas do Chaima Bałamutha.

20 czerwca 1920 roku Karol został ochrzczony w kościele parafialnym w Wadowicach przez ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi byli: Józef Kuczmierczyk, szwagier matki, i Maria Wiadrowska, siostra matki.

Źródło:
;