Imieniny: Wawrzynca, Kosmy, Damiana

Wydarzenia: Europejski Dzień Ptaków

Małopolska

Wadowice zaprosiły papieża Franciszka do odwiedzin miasta

Władze Wadowic przekazały kard. Stanisławowi Dziwiszowi zaproszenie dla papieża Franciszka do odwiedzenia papieskiego miasta podczas Światowego Dnia Młodzieży w lipcu 2016 roku. Gdyby do tego doszło, papież Franciszek byłby trzecim następcą św. Piotra, który pojawił się rodzinnym mieście Karola Wojtyły.

 

Pod zaproszeniem widnieje, obok popisu przewodniczącego wadowickiej Rady Miejskiej, podpis wybranego w grudniu ub. roku burmistrza Wadowic, Mateusza Klinowskiego – znanego z lewicowych sympatii polityka, przedstawiającego się na swym blogu internetowym jako „radykalny głos pokolenia JP2 z miasta, gdzie wszystko się zacięło”.

W zaproszeniu samorządowcy pokreślili, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą wydarzeniem, które da „niezwykłą możliwość spotkania z Ojcem Świętym milionom młodych ludzi z całego świata”.

„W imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Wadowice mamy zaszczyt zaprosić Waszą Świątobliwość do złożenia wizyty w rodzinnym mieście świętego Jana Pawła II, który zainicjował ideę spotkań z młodymi. Wielkim zaszczytem dla Wadowiczan byłaby możliwość goszczenia Jego Świątobliwości. Żywimy nadzieję, że czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku będzie ku temu idealną okazją – napisali samorządowcy w zaproszeniu.

Już w sierpniu 2013 roku metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zachęcał wadowickich samorządowców do włączenia się w organizację ŚDM i obiecał poprzeć zaproszenie do miasta nad Skawą papieża Franciszka.

Jak podkreślał wówczas hierarcha, w mieście rodzinnym papieża jest dużo miejsca dla pielgrzymów i mogłoby ono przyjąć wielu gości. „Do niczego papieża nie jesteśmy w stanie przymusić, papież sam decyduje, ale zaproście papieża do Wadowic, a Bóg da, że może przyjedzie” – powiedział wówczas metropolita, stojący na czele ogólnopolskiego zespołu ds. wizyty Ojca Świętego w czasie ŚDM w 2016 r.

Źródło:
;