Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Internet

Wadowickie muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II zaprasza online

muzeum dom rodzinny jana pawła drugiego fot. KP/Fra3.pl

Zbiory dostępne w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Placówka stworzyła specjalną stronę internetową, która ukazuje wyjątkowe eksponaty, filmy z kolekcji muzeum czy też archiwalne fotografie rodziny Wojtyłów.

Podstrona „Muzeum online” na stronie www.domjp2.pl to odpowiedź na fakt, iż w czasie pandemii koronawirusa muzeum jest nieczynne dla zwiedzających, podobnie jak inne placówki tego typu. - Chcieliśmy jednak pozostać blisko naszych gości i dlatego przenieśliśmy się do przestrzeni wirtualnej, przedstawiając tak najciekawsze obiekty Domu Rodzinnego Karola Wojtyły, jak i zbiory, nad którymi wciąż jeszcze pracujemy - wyjaśnia Magdalena Klaja z wadowickiego muzeum poświęconemu papieżowi Polakowi.

Internetową wersję muzeum podzielono na 4 kategorie: „Wyjątkowe eksponaty”, „Wideoteka”, „Fotografie archiwalne Wojtyłów” i „Kronika życzliwości”. Jak ocenia Klaja, pierwsza z nich jest na pewno istotna w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

- Zdajemy sobie doskonale sprawę, że większość wydarzeń, która miała nam pomóc przeżyć tę okrągłą rocznicę została odwołana. Dlatego też mamy świadomość, że każdy wysiłek, który może przybliżyć postać papieża Polaka jest niezmiernie ważny. Nasze eksponaty mają bardzo ciekawą historię i naprawdę mocno poruszają. Prezentujemy m.in. pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej Karola Wojtyły czy akt potwierdzający wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - wymienia pracownica muzeum.

W dziale „Wideoteka” znalazły się filmy, na przykład dokumentujące spotkania z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” czy obraz „Papież z naszej klasy”. Ciekawy jest też dział „Kronika życzliwości”, który ma dokumentować dobro, jakim obdarzają siebie Polacy nawzajem w trudnej sytuacji epidemicznej.

- To potrzebne, by wspominając rok 2020 nie mówić tylko o wybuchu epidemii, ale zwracać uwagę na wybuch międzyludzkiej solidarności, która ukazuje pozytywne oblicze społeczeństwa. Zachęcamy więc, by w ramach projektu Niepodległej „Kronika życzliwości” pokazywać ilu jest ludzi dobrej woli i otwartych serc - tłumaczy Klaja. Namawia przy tym, by podejmowane inicjatywy rozpowszechniać w mediach społecznościowych zdjęciami i postami z hasztagiem #wszystkobędziedobrze i #zostańwdomu.

Eksponaty można również oglądać na facebookowym profilu muzeum, gdzie codziennie zamieszczany jest jeden obiekt muzealny, a post opatrzony jest interesującym komentarzem. „W Muzeum przechowujemy zegar, przypominający o momencie śmierci Jana Pawła II. Wcześniej znajdował się w sypialni w prywatnych apartamentach papieskich. Teraz już stale wskazuje godz. 21:37. Kiedy serce Ojca Świętego przestało bić, wskazówki zegara zostały zatrzymane przez pochodzącego z pobliskiego Andrychowa abp. Stanisława Ryłkę - obecnie kardynała i przewodniczącego Rady Muzeum w latach 2014-2019” - brzmi wpis z ostatniego piątku.

Bardziej zaawansowani technologicznie mogą skorzystać z aplikacji VR „Śladami świętego”, dzięki której możliwe jest wirtualne wędrowanie po muzealnym budynku. Część zbiorów muzeum znalazła się również na internetowym szlaku www.tusiezaczelo.pl.

Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nastąpiło w 2014 r. Placówka zlokalizowana jest w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach. Tam właśnie 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła.

Oceń treść:
Źródło:
;