Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Wakacje z Bogiem

 fot. jazonz / wikipedia.org

Rekolekcje w ciszy, z postem św. Hildegardy, dla rodzin, festiwale, koncerty - to wszystko i jeszcze więcej oferują w czasie wakacji zakony działające w Polsce. Jezuici, dominikanie, franciszkanie czy benedyktyni zapraszają do zapoznania się z duchowością ich zgromadzeń, odpoczynku w murach klasztorów i spędzenia w ten sposób czasu z Bogiem.

 

Lednica - to nie tylko słynne coroczne spotkanie młodych w pierwszą sobotę czerwca organizowane przez dominikanina o. Jana Górę. To trwająca cały rok formacja i wakacyjne rekolekcje. W tym roku, w dominikańskich ośrodkach w Jamnej i w Hermanicach koło Ustronia, można będzie poznać duchowość różnych zakonów. Odbędą się rekolekcje prowadzone miedzy innymi przez franciszkanów, benedyktynów czy Wspólnoty Jerozolimskie. Podczas wszystkich spotkań odbędzie się również kurs nauki języka angielskiego.

U dominikanów w Gdańsku, w drugiej połowie sierpnia zaplanowano warsztaty pisania ikon. Poprowadzi je Anna Marjakowa z Objazdowych Warsztatów Pisania Ikon - inicjatywy absolwentów dominikańskich duszpasterstw akademickich z Lublina i Gdańska. Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować podobrazie do pisania ikony, zapoznają się z jej teologią i symboliką oraz spróbują napisać ikonę Chrystusa jako Mandylion.

Coś dla siebie znajdą również narzeczeni i rodziny. Już przez prawie 20 lat w Ustroniu-Hermanicach organizowane są przez tamtejszych dominikanów, Hermanickie Spotkania Rodzin i Narzeczonych. Odbędą się one w dniach 12-19 lipca. - Hermanice to miejsce, które daje szansę na dobry start w życie tym, którzy dopiero rozpoczynają wspólna drogę. Tym, którzy są na niej już dalej, spotkania pozwalają zastanowić się nad sobą i swoim małżeństwem, nad relacją z dziećmi i rodzicami - zachęcają organizatorzy.

Jezuici z kolei zapraszają na rekolekcje Szkoła Kontaktu z Bogiem. To trzy dni spędzone w ciszy, z dala od świata, aby spotkać się z Bogiem i z samym sobą. Rekolekcje odbędą się w sierpniu w kilku terminach i miejscowościach.

Ponadto w Starej Wsi, w dniach 28 lipca - 1 sierpnia, odbędą się Ignacjańskie Dni Młodzieży. To już XII edycja tego jezuickiego wydarzenia. Hasło tegorocznej edycji - "12 okruchów" - to nawiązanie do sceny, w której po cudownym rozmnożeniu przez Jezusa chlebów, uczniowie zbierają 12 koszy ułomków. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnych warsztatach oraz koncercie zespołu New Life'm.

W Świętej Lipce od 10 do 20 lipca trwa Międzynarodowe Spotkanie Młodych JDM 2015 MAGIS organizowane przez jezuitów. Młodzi ludzie z różnych krajów gromadzą się, aby podzielić się doświadczeniem wiary, zawrzeć nowe znajomości. JDM MAGIS to sześć dni eksperymentów ignacjańskich i trwający cztery dni festiwal. Wydarzenie jest skierowane w pierwszej kolejności do osób, które znają lub są zainteresowane duchowością jezuicką.

W dniach 13-19 lipca w Biechowie odbywać się będą Paulińskie Dni Młodych. - Jest to szansa na wymienienie poglądów i doświadczeń oraz nawiązanie znajomości z ludźmi z całej Polski a nawet z zagranicy! - To szansa na dobre spędzenie czasu w towarzystwie wartościowych, pozytywnych i otwartych ludzi a przede wszystkim Boga - zachęcają organizatorzy. W trakcie wydarzenia odbędzie się Pauliniada - konkurs wiedzy o zakonie paulinów.

"Księża na księżyc! I co dalej?" to hasło tegorocznego franciszkańskiego Max Festiwalu, którego tematem będzie sakrament kapłaństwa. Spotkanie odbędzie się w Niepokalanowie w dniach 22-26 sierpnia. Podczas festiwalu "będzie czas na wyciszenie, ale też i zabawę, będzie sporo muzyki, przedstawień, modlitwy, wspólnych spotkań, koncert" - informują organizatorzy.

W Ożarowie Mazowieckim odbędzie się IX Pallotyńskie Spotkanie Młodych (PSM). Na PSM przybędą między innymi bp Grzegorz Ryś, zespół Wyrwani z Niewoli czy CHUSTI (dawni Stróże Poranka). Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w tematycznych warsztatach, np. komunikacji interpersonalnej, tańca religijnego, muzycznych i wielu innych. Spotkanie odbędzie się w dniach 24-29 sierpnia.

Bogatą ofertę przygotował zakon benedyktynów w Tyńcu. W trakcie wakacji, ale nie tylko w tym czasie, odbędzie się tam wiele rekolekcji, np. dla kapłanów, studentów, tyniecki dzień skupienia, rekolekcje z postem św. Hildegardy. Wzięcie udziału w jednej z tych inicjatyw to okazja do wypoczynku na terenie tynieckiego klasztoru, ale też okazja do spotkania z o. Leonem Knabitem - najsłynniejszym polskim benedyktynem.

U benedyktynów w Lubiniu odbywać się będą warsztaty pisania ikon. Obejmują one część teoretyczną, podczas której uczestnicy zapoznają się z procesem powstawania ikony, jej symboliką i kompozycją oraz część praktyczną: wykonanie kilkunastu prac malarskich czy samodzielne wykonanie deski pod ikonę. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, nie jest wymagane posiadanie wykształcenia plastycznego. W ich czasie uczestnicy mieszkają w klasztorze i biorą udział w pełnej liturgii godzin wraz z mnichami.

Z kolei salezjanie zapraszają na wczasorekolekcje dla rodziców w Szczyrku czy rekolekcje w Zakopanem.

Szczegółowe informacje i zapisy na stronach internetowych poszczególnych zakonów.

Źródło:
;