Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Aktywnie

Wakacyjny konkurs fotograficzny "W ślad za Świętym"

 fot. Fra3.pl

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie ogłasza wakacyjny konkurs fotograficzny pt. „W ślad za Świętym”, którego tematem przewodnim są miejsca Małopolski bliskie św. Janowi Pawłowi II. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia chociażby kilku, spośród wielu obszarów południowej Polski, które w różnych okresach życia Karola Wojtyły znalazły się na szlaku Jego ziemskiej wędrówki.

 

 

W odkrywaniu tajemnic Małopolski św. Jana Pawła II pomocny będzie multimedialny projekt pt. „Małopolska – tu wszystko się zaczęło…” dostępny pod adresem: www.tusiezaczelo.pl.  Liczymy, że projekt ten stanie się dla Państwa inspiracją do planowania wakacyjnych lub weekendowych podróży, z których przywieziecie Państwo nie tylko niezapomniane wrażenia, ale jako pasjonaci fotografii, także imponujące kadry.

Fotografie, które zgodnie z wymogami regulaminu zostaną zgłoszone w terminie do 30 września 2015 roku, będą poddane ocenie jury konkursowego.  Dla zwycięzców organizator przewidział atrakcyjne nagrody rzeczowe (szczegóły w regulaminie).

Licząc na efekty Państwa pracy z obiektywem, raz jeszcze serdecznie zapraszamy do letnich wycieczek po pięknej Małopolsce - „W ślad za Świętym”.***


Młody Karol Wojtyła znany był z aktywnego spędzania wolnego czasu. Wcześnie odnalazł w sobie miłość do górskich wędrówek. Jako ksiądz i opiekun młodzieży kontynuował swoje sportowe pasje. Promował szeroko rozumiane uprawianie sportu, szczególnie turystykę krajoznawczą, gdzie dostrzegał szansę na zbliżenie się do Boga, poznawanie ojczystej ziemi, jej kultury, tradycji i historii. Najczęściej odwiedzanym przez Wojtyłę szczytem była Jaworzyna (890 m) w Beskidzie Małym. Po 2004 roku Jaworzyna została nazwana Gronią Jana Pawła II. Po raz pierwszy przywędrował tu z ojcem w roku 1930. Z polany na jej szczycie roztacza się rozległa panorama na Tatry, Pilsko, Policę, Babią Górę, wzgórza otaczające Lanckoronę i Kalwarię Zebrzydowską oraz rodzinne Wadowice.

Dokładnie 16 października 1978 roku, niemal w tej samej chwili, kiedy Karol Wojtyła został ogłoszony papieżem,  polska himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka zdobyła najwyższy szczyt świata - Mount Everest. W czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz Jan Paweł II powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".
 

Źródło:
;