Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Wspomnienia

Mimo deszczu i chłodu, warszawiacy tłumnie obchodzili beatyfikację Jana Pawła II. Główne uroczystości w stolicy miały miejsce na placu Piłsudskiego i przed świątynią Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich.

 

Warszawiacy rozpoczęli obchody beatyfikacji Jana Pawła II już 30 kwietnia wieczorem od czuwania modlitewnego na pl. Piłsudskiego. To na tym placu papież spotykał się z rodakami podczas swoich wizyt w stolicy kraju, tu tez padły znamienne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”.

W sobotę wieczorem wokół sceny ustawionej opodal papieskiego krzyża zgromadziło się kilkuset warszawiaków. Razem odmówili Nieszpory, wysłuchali fragmentów archiwalnych przemówień Jana Pawła II, odśpiewali koronkę i wzięli udział w przekazywaniu lampionów "beatyfikacyjnej iskry miłosierdzia" przedstawicielom kilkunastu instytucji, w tym prezydenta RP i prezydent Warszawy. Lampiony z ogniem przywiezionym przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia z sanktuarium w Łagiewnikach, przypominały o święcie Miłosierdzia Bożego, którego czcicielem i propagatorem był papież Polak.

Warszawiacy otrzymali od harcerzy świeczki, które mogą zapalić od lampionów z ogniem z Łagiewnik. Akcję przekazywania lampionów zorganizowała Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Modlitewne czuwanie rozpoczął proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela, ks. Bogdan Bartołd. - Nasze czuwanie jest wyrazem radości i wdzięczności za dar obecności Jana Pawła II, jego życia i świadectwa świętości - powiedział. Czuwanie zakończyło się o godzinie 21.37.

1 maja warszawiacy wrócili na plac Piłsudskiego, by pomimo deszczu i chłodu, obejrzeć transmisję z uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu na telebimach. Następnie bp Piotr Jarecki odprawił Mszę św. dziękczynną, na liturgii obecny był także sekretarz nuncjatury apostolskiej w Polsce. Rozpoczynając Mszę św. biskup Jarecki przypomniał, że 6 lat temu Warszawa spontanicznie modliła się na za Jana Pawła II dziękując za jego świętość. - Dziś łącząc się z Rzymem a przez Rzym z Kościołem powszechnym dziękujemy za oficjalne ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym – dodał, co warszawiacy zgromadzeni na placu Piłsudskiego przyjęli burzą oklasków. Wyraził też przekonanie, że nowy błogosławiony najbardziej się cieszy, „kiedy stajemy się jego naśladowcami otwierając się na łaskę i dając świadectwo o Chrystusie, jedynym Zbawicielu człowieka”.

Liturgię uświetnił Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Na godz. 21 zaplanowano koncert pt. "Miłość mi wszystko wyjaśniła".

Od wczesnych godzin rannych warszawiacy zbierali się także przed świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie. Pielgrzymów nie zniechęcił padający deszcz. Zajęli miejsca na ławkach rozstawionych przed schodami do świątyni i rozłożyli parasole. O godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp Jareckiego. - Nasze serca są przepełnione wielką radością, której nie zmieni nawet deszcz i chłód – powiedział w homilii. Po Eucharystii rozpoczęła się transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu na telebimie, którą śledziło kilkuset wiernych. Na czas ogłaszania papieża błogosławionym zgromadzeni przed świątynią powstali i wysłuchali formuły beatyfikacyjnej na stojąco.

Po zakończonych uroczystościach, ok. godz. 13.30 na frontonie świątyni Opatrzności Bożej odsłonięto wielki portret Jana Pawła II, ułożony z 105 tys. zdjęć Polaków na wzór obrazu beatyfikacyjnego, zrobionego według fotografii Grzegorza Gałązki. To największy na świecie portret papieża. Jego powierzchnia wynosi 1,4 tys. metrów kwadratowych a waga – 600 kg. Został wydrukowany na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru (tzw. mesh) z odpowiednią perforacją a zastosowana rozdzielczość, 1080 dpi, pozwoli by każde, nawet najmniejsze zdjęcie, było czytelne.

Papieski wizerunek pozostanie na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej do 16 października, a więc 33. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wieczorami będzie podświetlony, co zapewni jego widoczność nawet z dużej odległości.

W tym czasie pod świątynię dotarła z Pl. Piłsudskiego replika samochodu, którym Jan Paweł II jechał w czasie pobytu w Warszawie w 1979 roku. Papamobile przystrojony biało-żółtymi kwiatami przejechał Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Al. Jerozolimskimi, Belwederską, Sobieskiego i Al. Rzeczypospolitej.

Samochód dla papieża został wykonany w 1979 roku wykorzystując podwozie Stara 660. Po pielgrzymce, na polecenie władz, został rozebrany. Zrekonstruowano go w 2002 roku.

Centrum Opatrzności Bożej przygotowało także wiele atrakcji dla dzieci. Otwarte zostało miasteczko ze specjalną ciuchcią papieską, dzięki której dzieci poznają historię życia i świętości papieża. Ciuchcia kursuje na odcinku Alei Rzeczypospolitej przy świątyni i zatrzymuje się na kolejnych „stacjach”, a dzieci otrzymują bilety. Kolejnym grupom, czekającym na przejazd kolejką, czas umila Teatr Lalkowy „Buratino” z Bydgoszczy, który przedstawia wierszowane scenki o Janie Pawle II.

Dla zwiedzających otwarty jest Panteon Wielkich Polaków, a także Namiot Spotkania, a w nim m.in. wystawa poświęcona świętości Jana Pawła II.

Źródło:
;