Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Kulturalnie

 fot. Materiały prasowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach muzyki kościelnej, które odbędą się w kościele św. Stanisława BM przy via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie, w dniach 13-15 października 2023 r. Warsztat poprowadzi Paweł Bębenek, znany i ceniony polski kompozytor oraz dyrygent.

 

Hasło tegorocznej edycji to „Fides et Ratio”. Jak wyjaśnia Paweł Bębenek: „czytając encyklikę św. Jana Pawła II o relacjach wiary i rozumu będących skrzydłami unoszącymi ducha ludzkiego do kontemplacji Prawdy można dostrzec w tym tytule też naturę muzyki sakralnej, zwłaszcza liturgicznej mającej prowadzić do doświadczenia oraz wyrażenia dziękczynienia wobec tajemnicy Wcielenia Słowa i bycia uczestnikiem Bożej natury Ojca w Duchu Świętym.

Bóg, słowem stwarzający świat, pozwala muzykom poprzez piękno dźwięków uczestniczyć w wyrażaniu Swojej obecności a słuchającym muzyki doświadczyć tej prawdy i tajemnicy. Dlatego ważne jest aby jakość muzyki ukazującej piękno stworzenia była spójna z wiarą (fides) wykonawców.

Pełna prawdy naukowej (ratio) natura dźwięku, spójna w wymiarze fizycznym (nawet matematycznym) z pięknem całego stworzenia jest jednym z wielu dowodów na nieskończoną Miłość Dobrego Ojca do nas.

Doświadczenie Żywego, uobecnianego też poprzez piękno muzyki Słowa, nie tylko daje nam możliwość wyrażania wiary ale też zobowiązuje do robienia tego na dobrym, świadomym i pełnym prawdy serca i nauki poziomie artystycznym”.

Warsztaty są jednym z wydarzeń, które organizuje duszpasterstwo zgromadzone przy kościele św. Stanisława BM w Rzymie z okazji 45. rocznicy wybory kard. Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Obok warsztatów planowane są również: 16 października – Polonijne czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra w Watykanie oraz koncert słowno-muzyczny w kościele Ducha Świętego; 21 października – prezentacja Dzieł teologicznych św. Jana Pawła II połączona z dyskusją naukową; 22 października – uroczysta Msza Święta, nabożeństwo do św. Jana Pawła II oraz występ artystyczny w wykonaniu dzieci z Katolickiej Polskiej Szkoły.

Podczas warsztatów muzycznych będzie wygłoszona konferencja duchowa oraz zapewniony udział w codziennej Mszy Świętej.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 40 € (koszty organizacyjne, materiały, poczęstunek). Istnieje możliwość rezerwacji noclegów za dodatkową opłatą. Liczba miejsc jest ograniczona.

Link do rejestracji: http://sanstanislao.pl/rejestracja/

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie jest najstarszym ośrodkiem duszpasterskim poza Krajem. Został ustanowiony przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r., z inicjatywy Kardynała Stanisława Hozjusza. Jest siedzibą Missio cum cura animarum (samodzielną placówką duszpasterską) dla Polaków przebywających w Diecezji Rzymskiej.

Źródło:
;