Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Świat

Watykan ogłosił program wizyty papieża w Szwecji

papież franciszek fot. Grzegorz Gałązka

W dniach 31 października-1 listopada papież Franciszek odwiedzi Szwecję w ramach wspólnych katolicko-luterańskich obchodów 500. rocznicy reformacji, przypadającej w przyszłym roku. Watykan ogłosił w piątek program papieskiej wizyty w Malmoe i Lund.

 

W pierwszym dniu wizyty, po ceremonii powitania na lotnisku w Malmoe, Franciszek uda się do Lund, gdzie złoży kurtuazyjną wizytę szwedzkiej parze królewskiej. Następnie w programie jest wspólna modlitwa ekumeniczna w katedrze luterańskiej w Lund. Po niej papież pojedzie do Malmoe na spotkanie ekumeniczne, które odbędzie się na tamtejszym stadionie. Tam również Franciszek spotka się z delegacjami ekumenicznymi.

We wtorek 1 listopada papież odprawi mszę w Malmoe, po której odleci do Rzymu.

To będzie szósta w tym roku zagraniczna podróż Franciszka, po wizytach na Kubie i w Meksyku, na greckiej wyspie Lesbos, w Armenii, w Krakowie i po pielgrzymce do Azerbejdżanu i Gruzji w dniach 30 września-2 października.

Dwie trzecie Szwedów deklaruje przynależność do Kościoła Szwecji, największego kościoła ewangelicko-luterańskiego na świecie.

27 lat temu Szwecję odwiedził Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do krajów nordyckich. W czerwcu 1989 roku był także w Norwegii, Finlandii, Danii i na Islandii.

;