Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Watykan

Watykan: Msza w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

 fot. Ks. Tadeusz Warczak / Archidiecezja Krakowska

"Świętego Jana Pawła II możemy nazwać Papieżem Bożego Miłosierdzia" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie w pierwszą rocznicę kanonizacji Papieża Polaka.

 

W kazaniu kard. Dziwisz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do beatyfikacji Jana Pawła II, wymieniając szczególnie papieży: Benedykta XVI i Franciszka, a także Kongregację Spraw Kanonizacyjnych i jej prefekta kard. Angelo Amato.

Metropolita krakowski nawiązując do beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II a także wołania ludu Bożego: „Santo subito” zaznaczył, że "w tym wołaniu można dostrzec pragnienie, by święty Papież nie pozostał tylko na kartach historii Kościoła, lecz by towarzyszył dzisiejszym uczniom ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana na drogach wiary, nadziei i miłości w naszym niespokojnym świecie". "Świętość stanowi syntezę tego wszystkiego, kim był i czego dokonał Jan Paweł II" - podkreślił kardynał.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, kontemplacji i czynu. "Był mistykiem służby. Jezus Chrystus był jego największą miłością, a ta miłość przyjmowała kształt niezmordowanej służby Kościołowi i światu. Stawał się wszystkim dla wszystkich. Docierał z Dobrą Nowiną do najdalszych zakątków naszego globu" - mówił metropolita krakowski.

Kardynał zaznaczył, że po dziesięciu latach, jakie minęły od śmierci Jana Pawła II, coraz głębiej widzimy, co wniósł on w życie Kościoła, i co wytrzymuje próbę czasu. "Świętego Jana Pawła II możemy nazwać Papieżem Bożego Miłosierdzia" - powiedział i wskazał, że ten rys jego duchowości oraz inicjatyw duszpasterskich przypomniał nam ostatnio papież Franciszek w bulli "Misericordiae vultus", ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. "A przecież bez miłosierdzia nasz świat staje się jeszcze bardziej nieludzki. Stąd prorocze słowa i decyzje św. Jana Pawła II, by sprawę Bożego miłosierdzia i ludzkiego miłosierdzia postawić w centrum życia współczesnego Kościoła" - mówił kardynał.

Ponadto Świętego Papieża nazwał "prorokiem spraw dotyczących małżeństwa i rodziny". Przypomniał dzieło papieża Wojtyły poświęcone tematyce małżeństwa i rodziny począwszy od czasów krakowskich po adhortację apostolską "Familiaris consortio". "Dzisiaj Kościół nadal żyje sprawą rodziny, o czym świadczy kolejny Synod Biskupów, który podejmie ten problem i to wyzwanie" - powiedział.

Kard. Dziwisz wskazał na prorocze podejście Jana Pawła II do świata ludzi młodych, czego wyrazem są m.in. Światowe Dni Młodzieży. Podziękował papieżowi Franciszkowi za decyzję, aby kolejny ŚDM odbył się w Krakowie. "Otwieramy na oścież drzwi Ojczyzny Jana Pawła II. Otwieramy drzwi królewskiego Miasta Karola Wojtyły, duchowej stolicy Bożego Miłosierdzia. Otwieramy drzwi dla Piotra naszych czasów i dla rzeszy młodych chrześcijan. Chcemy dzielić się naszą wiarą i chcemy uczyć się od nich entuzjazmu wiary" - zaapelował metropolita krakowski.

Na zakończenie homilii kard. Dziwisz zachęcił do pozostania wiernymi dziedzictwu św. Jana Pawła II. Przestrzegł, aby nie żyć tylko wspomnieniami. "Stają przed nami nowe wyzwania w wymiarze Kościoła powszechnego, a także w wymiarze narodu i Kościoła w Polsce. Nikt nas nie zastąpi w podejmowaniu odpowiedzialności za kształt życia osobistego i społecznego, w troszczeniu się o ubogich, w ustanawianiu mądrych praw, w dawaniu przejrzystego świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii" - powiedział metropolita krakowski.

W Mszy, sprawowanej przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, wzięła udział grupa wiernych z archidiecezji krakowskiej.

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 roku na placu św. Piotra pod przewodnictwem Franciszka i z udziałem Benedykta XVI. Dlatego uroczystość tę nazwano dniem czterech papieży.

;