Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Pod oknem

„Wdzięczni” – 19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

mapping na fasadzie kurii fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II przy Franciszkańskiej 3 zgromadzili się wierni. Modlitewnemu czuwaniu towarzyszyło hasło „Wdzięczni”.

 

2 kwietnia, w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II wierni mogli zwiedzać Pałac Arcybiskupów Krakowskich, gdzie przez lata mieszkał przyszły papież. W Sali Okna Papieskiego wyświetlano też film „Świadectwo” – ekranizację wspomnień osobistego sekretarza Ojca Świętego – kard. Stanisława Dziwisza.

W Sali Okna Papieskiego odbyło się także spotkanie z Adamem Bujakiem, który przez ponad 40 lat fotografował Karola Wojtyłę – Jana Pawła II. Pierwsze zdjęcie wykonał w 1964 r. w katedrze na Wawelu. Później przy wielu różnych okazjach i praktycznie na całym świecie fotografował zarówno oficjalne, jak i prywatne życie Ojca Świętego. Jako wyjątkowe wydarzenia wspominał możliwość zrobienia zdjęć papieżowi w Bożym Grobie w Jerozolimie – jako jeden z trzech fotoreporterów. – To była mistyka. Zrobiłem chyba tylko trzy zdjęcia, bo byłem tak przejęty tym wydarzeniem – wspominał. – Prawie 43 lata obserwowałem i dokumentowałem jego życie. Widziałem jego cudowną świętość – podkreślał.

Po godz. 21.00 na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyświetlono okolicznościowy mapping, przybliżający postać Ojca Świętego oraz jego nauczanie.

Modlitewne czuwanie zakończyło błogosławieństwo bp. Roberta Chrząszcza, który powiedział, że każdy ma jakieś osobiste wspomnienie z osobą św. Jana Pawła II. – Niech pamięć o nim trwa w naszych sercach. Starajmy się być takimi apostołami miłości i miłosierdzia, jakim on był. To wielki dar mieć takiego rodaka dla narodu, chciejmy się od niego uczyć, bo Pan Bóg wiele rzeczy chciał nam powiedzieć, i dalej do nas mówi, poprzez świadectwo św. Jana Pawła II – mówił bp Robert Chrząszcz. Zaznaczył, że z modlitwą wiernych przy Franciszkańskiej 3 łączą się abp Marek Jędraszewski, który jest w Rzymie oraz kard. Stanisław Dziwisz, która jest przy płycie z grobu Ojcu Świętego w sanktuarium na Białych Morzach. Po błogosławieństwo odśpiewano wspólnie Apel Jasnogórski.

Źródło:
;