Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Pod oknem

#WdzięczniJP2 – zapal w oknie świecę o godz. 21.37

Archidiecezja krakowska zachęca, aby 2 kwietnia o godz. 21.37 zjednoczyć się w modlitwie, a jako znak pamięci i wdzięczności wobec św. Jana Pawła II zapalić świecę w oknach mieszkań i domów.

 

W kwietniu 2005 r. ulicami polskich miast przeszły Białe Marsze Wdzięczności. W Krakowie wzięło w nim udział prawie milion osób, które o godz. 21.37 na Błoniach zastygły w modlitewnym milczeniu, zapalając świece. – Jest tak, jakby On tu był! – mówili wówczas krakowianie. 18 lat od tych wydarzeń, w niedzielę 2 kwietnia ulicami wielu polskich miast ponownie przejdą marsze, upamiętniające św. Jana Pawła II.

– Nie chcemy włączać się w antykulturę krzyku i przemocy. Z całą mocą chcemy pokazać, że papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas – czytamy na stronach internetowych archidiecezji krakowskiej, która zaprasza do udziału w czuwaniu pod Oknem Papieskim pod hasłem „Wdzięczni”.

Spotkanie w niedzielę 2 kwietnia rozpocznie się o godz. 20.00 wspólną modlitwą różańcową, do której rozważania przygotowali młodzi z różnych krakowskich wspólnot. Przy tej okazji abp Marek Jędraszewski poświęci krzyż do kościoła św. Jana Pawła II, który powstaje na krakowskim Ruczaju. Czuwanie pod Oknem Papieskim zakończy się o godz. 21.37, modlitwą w ciszy z zapalonymi świecami (organizatorzy proszą o ich zabranie ze sobą).

Archidiecezja krakowska zachęca tych, którzy nie mogą być w tym dniu przy Franciszkańskiej 3, do duchowej łączności i do zapalenia świec w oknach domów i mieszkań o godz. 21.37. – Ten drobny gest będzie znakiem pamięci i wdzięczności papieżowi Polakowi – podkreślają pomysłodawcy.

W najbliższych dniach można włączyć się także w internetową inicjatywę i podzielić się w sieci swoim świadectwem o św. Janie Pawle II — napisać, co osobiście się mu zawdzięcza, za co jest się mu wdzięcznym. Do zdjęć z papieżem lub specjalnie przygotowanych grafik dostępnych w mediach społecznościowych archidiecezji krakowskiej i osobistych wspomnień należy dołączyć hasztag #WdzięczniJP2.

Źródło:
;