Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Nauczanie

Według Papieża praca i odpoczynek muszą mieć wymiar duchowy

 fot. Benhur Arcayan / wikipedia.org

Służba człowiekowi to podstawowe zadanie systemu ubezpieczeń społecznych i w ogóle ekonomii – tak można podsumować przemówienie, które Ojciec Święty wygłosił do pracowników włoskiego Krajowego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych, czyli odpowiednika polskiego ZUSu.

 

23 tys. osób zajmujących się na co dzień obsługą włoskiego systemu emerytur i rent spotkało się dzisiaj z Papieżem na Placu św. Piotra. Swoje słowo Franciszek rozpoczął od refleksji na temat odpoczynku, który nie może być jedynie przerwą w pracy, lecz powinien mieć także wymiar duchowy:

„Bóg wezwał człowieka do odpoczynku i sam też zechciał odpocząć siódmego dnia. Tak więc odpoczynek ma w języku wiary wymiar równocześnie boski i ludzki. Ten szczególny przywilej nie może polegać po prostu na powstrzymywaniu się od pracy i zwyczajnych obowiązków, lecz winien być okazją, aby żyć w pełni jako stworzenie podniesione przez samego Boga do godności synowskiej. Wymóg uświęcania cotygodniowego niedzielnego odpoczynku polega więc na tym, że jest to czas, który daje możliwość kultywowania życia rodzinnego, kulturalnego, społecznego i religijnego”.

Papież zwrócił uwagę, że zadaniem pracowników różnych instytucji ubezpieczeń społecznych jest szczególna troska o bezrobotnych i ich rodziny, o prawa kobiet, tak by mogły one pracować, a zarazem były wspierane w macierzyństwie i w swojej codziennej służbie życiu. Tak samo należy pamiętać o ludziach starszych, chorych  i inwalidach. Następnie Franciszek przypomniał, że praca ludzka jest udziałem w Boskim dziele stwarzania:

„Praca jest przedłużaniem działania Boga w historii. Wspierając pracę innych, sami w ten sposób podtrzymujecie to działanie Boga. Ponadto, zabezpieczając godny byt tym, którzy muszą przerwać swoją działalność zawodową, potwierdzacie tym głębszą prawdę, że praca w rzeczywistości nie jest trybikiem w przewrotnym mechanizmie, który przemiela różne zasoby, aby otrzymać coraz większe dochody. Z tego powodu czas pracy nie może być wydłużany czy skracany ze względu na zyski nielicznej grupy ani ze względu na organizację produkcji, dla której poświęca się wartości, relacje międzyludzkie i zasady”.

Człowiek nie może być więc traktowany w całym systemie ekonomicznym jako trybik w maszynie. Zawsze należy pamiętać o jego godności, również wtedy, kiedy nie może już pracować. Papież kilkakrotnie podkreślił też, że każdy człowiek ma prawo do pracy i odpoczynku.

„Ktoś z was może pomyśleć: «Jaki dziwny jest ten Papież. Najpierw mówi o prawie do odpoczynku, a potem o prawie do pracy!». Jednak to są sprawy ze sobą związane! Prawdziwy odpoczynek wynika z pracy! Możesz spokojnie odpoczywać tylko wtedy, kiedy jesteś pewien, że będziesz miał pracę, która da godność tobie i twojej rodzinie. Możesz odpoczywać, kiedy jesteś pewien, że będziesz miał na starość emeryturę, która jest twoim prawem. Te dwie sprawy są ze sobą związane: prawdziwy odpoczynek i praca”.

Zebranym na placu św. Piotra pracownikom włoskich ubezpieczeń społecznych Franciszek przypomniał, że troska o ludzi pracy powierzona jest między innymi tym, którzy odpowiadają za organizację sytemu świadczeń socjalnych.

„Nigdy nie zapominajcie o człowieku – taka jest główna zasada. Kochajcie człowieka i służcie mu świadomie, odpowiedzialnie i uprzejmie. Pracujcie dla tych, którzy pracują, i nie zapominajcie o tych, którzy chcieliby pracować, lecz nie mają takiej możliwości. Wypełniajcie wasze zadania nie jako wyraz solidarności, lecz jako obowiązki wynikające z zasad sprawiedliwości i pomocniczości. Wspomagajcie najsłabszych, tak aby nikomu nie zabrakło godności i wolności życia prawdziwie ludzkiego” – powiedział Papież.

Źródło:
;