Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Węgrzy na Wawelu.

W niedzielę pielgrzymi z Węgier modlili się na Wawelu. Węgrom przewodził biskup Lajos Varga oraz minister Miklós Soltés.

W katedrze wawelskiej z okazji 60. rocznicy powstania węgierskiego w 1956 r. oraz 440. rocznicy koronacji księcia węgierskiego Stefana Batorego na króla Polski odprawiono Mszę św., której przewodniczył biskup Taduesz Pieronek.

„Niech nasza modlitwa wdzięczności, modlitwa pojednania popłynie do Boga, by dwa narody - polski i węgierski - ciesząc się wolnością, dążyły do jedności z Bogiem, szanując prawa człowieka” – powiedział na powitanie przyjezdnych proboszcz katedry, ks. Zdzisław Sochacki.

Homilię do obecnych na Eucharystii wygłosił bp Lajos Varga z Vac. Nauczał on, że jedyną drogą wykorzeniania ze swojego zachowania pychy jest praktykowanie miłosierdzia. "Pycha jest przeciwnością postrzegania chrześcijaństwa, które za świętym Pawłem stawia pytanie: 'Cóż masz, czegoś nie otrzymał?'" – zwrócił uwagę. Jak wskazał człowiek pozbywa się pychy także wtedy, gdy ma świadomość swojej grzeszności jak ewangeliczny celnik.

Hierarcha opowiedział zebranym również o prześladowaniach Kościoła podczas czasów komunistycznych. Podkreślił, że w 1956 r. społeczeństwo podjęło walkę, gdyż nie mogło pogodzić wartości chrześcijańskich z wszechobecną walką klasową i ateizacją.

Podziękował również Polakom za pomoc, jaką udzielili wówczas Węgrom np. zbierając krew czy modlitwą, którą nazwał świadectwem miłosierdzia. "Prosimy Boga o stworzenie jedności braterstwa narodów, biorąc za piękny przykład nasze dwa narody, które odnajdują się w wierze chrześcijańskiej i historii kierowanej przez Boga" - powiedział na zakończenie bp Varga.

Po Mszy św. głos zabrał także Miklós Soltés z Ministerstwa Zasobów Ludzkich z Węgier, który zaznaczył, że Polacy i Węgrzy nie są tylko braćmi w przenośni, ale prawdziwymi braćmi krwi. Zwrócił także uwagę, że oba narody potrzebują wstawiennictwa świętych i Matki Bożej. „Nasze chrześcijaństwo znów jest zagrożone z różnych stron. Znów chcą je zniszczyć, ale innymi niż niegdyś sposobami. Potrzebujemy modlitwy i zjednoczenia państw chrześcijańskich” – wyjaśnił.

Węgrzy złożyli kwiaty i wieńce w kaplicy św. Jadwigi Królowej, przy sarkofagach króla Stefana Batorego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich, a także przy pomniku św. Jana Pawła II.

Data 23 października jest świętem narodowym Węgrów. Tego dnia w 1956 r. rozpoczęło się powstanie przeciwko władzy komunistycznej, a w 1989 r. została ogłoszona Republika Węgierska.

Źródło:
;