Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński O. Nowak i o. Biłka.

„Maryja daje nam szkaplerz, który jest znakiem Bożej obecności. Weź ten właśnie płaszcz Maryi. Pozwól się jej otulić i oblec” – mówił o. Tomasz Biłka OP na Wieczorze Pełnej Łaski. Podczas niedzielnego wieczornego spotkania w parafii MB Saletyńskiej w Krakowie wspólnie z o. Tomaszem Nowakiem OP wygłosił on konferencję o Matce Bożej.

Do zebranych pierwszy o Maryi powiedział o. Nowak, który podkreślił, że ewangeliczny fragment przedstawiający zwiastowanie Maryi jest niezwykłą lekcją tego, jak przyjmować słowo, które Bóg kieruje do człowieka. Przestrzegł, żeby pytania „Jakże się to stanie?” nie traktować na równi z zastanawianiem się co człowiek sam ma wykonać.

„Anioł mówi wyraźnie, że nic. Że to Bóg będzie działał. Jedyne co my mamy robić to tylko przyjąć słowo i działanie Boga. To jest najtrudniejsze - przyjąć prowadzenie Boga, a nie robić samemu za wszelką cenę” – głosił dominikanin. Dodał, że Maryja uczy wiernych także jak rozumieć słowa Boga.

„My często myślimy, że jak przyjmiemy propozycję Boga to coś stracimy, zaprzepaścimy sobie życie. Zobaczcie ile w nas jest takiego pokręcenia. Trzeba jednak wziąć przykład z Matki Chrystusa. Nie bać się zmieszania, rozważać słowo Boże i oddać Mu kierowanie w naszym życiu” – zachęcił.

Z kolei drugi prelegent, o. Biłka, odwołując się do Apokalipsy św. Jana zaznaczył, że pomimo, iż Maryja jest obleczona w słońce, jej wiara ma postać pragnienia. Tak wielkiego, że sprowadziło Boga na ziemię.

„W tym pragnieniu widzę każdego z nas. Oddaj Bogu każdą swoją tęsknotę i pragnienie. Wejdź w nie, a znajdziesz tam Boga. I odkryjesz, że to pragnienie jest pragnieniem Boga, które On w Tobie złożył i że ono nie zmaleje jak Go przyjmiesz, ale będzie rosło. Do momentu, w którym ‘jak ziemia sucha’ otworzysz się” – nauczał.

Zakonnik wskazał, że trzeba mieć świadomość, że do Maryi należy cały nietrwały świat. "Jej chodzi o to, by ona mogła Wam coś dać. Jestem przekonany, że Maryja chce dać wam dziś szkaplerz" – powiedział. „Maryja chce dać wam dziś szkaplerz. Jedyne słowo, które jest potrzebne to wasze 'tak'. Wtedy naprawdę będziesz obdarowany, bo w tym jej płaszczu odnajdziesz to kim jesteś i co masz w życiu robić” – dopowiedział na zakończenie o. Nowak.

Wieczory uwielbienia z dominikanami w krakowskim kościele MB Saletyńskiej odbywają się dwa razy w roku. Pierwsze spotkania prowadzili o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak. Wieczór Pełnej Łaski przypada na październik i jest poświęcony Maryi, natomiast Wieczór Pełen Łaski to czas trwania w obecności Boga i szukania Jego dróg, który odbywa się w maju.

Źródło:
;