Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Kulturalnie

Wernisaż wystawy „Górom” w Muzeum Archidiecezjalnym

obrazy Moniki tarsy fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W sobotę 8 lipca w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Górom”. Obrazy i fotografie Moniki Tarsy przy ul. Kanoniczej będzie można oglądać do 15 września.

 

Obrazy i fotografie, które tworzą wystawę "Górom" to efekt połączenia malarskiej pasji, zachwytu nad górami, zainspirowane wyprawą artystki w Himalaje, a równocześnie kontynuacja poprzedniego cyklu malarstwa "zaSzczyty", który również stanowi jej część. – Góry stały się malarstwem, a malarstwo stało się górami – mówiła w czasie wernisażu autorka wystawianych prac Monika Tarsa, która maluje góry od ponad 2 lat. – To prawdziwy zaszczyt malować górom – dodawała zachęcając do kontemplacji swoich obrazów.

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego zwrócił uwagę, że samo miejsce wystawiania prac jest szczególne. – Nasze muzeum jest nie tylko domem sztuki, ale te dwie kamienice przy ul. Kanoniczej stanowiły mieszkanie wielu wybitnych postaci krakowskiego Kościoła przez 500 lat – mówił ks. Jacek Kurzydło zaznaczając, że przez 16 lat w tym miejscu mieszkał ksiądz, biskup, arcybiskup i kardynał Karol Wojtyła. – W tym domu staramy się pokazać nie tylko piękno sztuki, jako estetyki, która daje człowiekowi poczucie spełnienia i szczęścia, ale również przekazać bardzo mocno tę część sztuki, która wskazuje na Tego, który jest źródłem sztuki sakralnej, czyli Boga – podkreślał dyrektor muzeum.

– Wystawa prezentuje nie święte obrazki, ale przepiękne malarstwo, które choć wskazuje na naturę, to jednak człowiek, który używa rozumu i próbuje poznawać siebie i świat dookoła doskonale wie, że przyroda, że góry to w jakiś sposób odzwierciedlenie potęgi i piękna samego Boga – zaznaczał ks. Jacek Kurzydło przytaczając fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, w których Ojciec Święty wyrażał swój zachwyt nad pięknem gór.

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego zwrócił uwagę na wyjątkowość malarstwa Moniki Tarsy. – To nie są pejzaże, które można porównać ze zdjęciem. Ale jest to pokazanie jej przeżywania tego, co określamy ogólnie jako góry. Góry które budzą podziw, ale czasem też strach, które swoją potęgą budzą respekt – mówił. – Dla mnie osobiście oglądanie obrazów pani Moniki jest wyjątkowym doświadczeniem, ponieważ domaga się odpowiedzi. Ten obraz oczekuje ode mnie odpowiedzi – czy przeżyłeś takie doświadczenie? Czym dla ciebie są góry? Czym dla ciebie jest wędrowanie? Czy w swojej codzienności myślisz o tym, co jest wyżej? – dodawał.

– Te obrazy są ogromnym duchowym bogactwem, które z jednej strony są wyzwaniem a z drugiej zaspokojeniem naszych potrzeb estetycznych – podkreślał ks. Jacek Kurzydło, który w swoim wystąpieniu gratulował artystce jej twórczości i „determinacji w dążeniu na szczyt”. Zapowiedział, że na zakończenie wystawy planowany jest finisaż, podczas którego odbędzie się aukcja charytatywna. 

Monika Tarsa jest magistrem sztuki, absolwentką studiów magisterskich edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu Reklamy i PR, Kreatywnego przetwarzania obrazu cyfrowego. Od roku 2000 pracuje jako nauczyciel - wykładowca w zakresie malarstwa, projektowania, reklamy, kompozycji, teorii sztuki i estetyki. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Krakowie, Gorlicach, Nowym Sączu, Jaśle, Lądku Zdroju, Bardejovie. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, kolażem, fotografią poszukując sposobu na prezentację struktury koloru i faktury. Od dwóch lat tematem wiodącym w malarstwie są góry, przedstawiane jako zestawienie struktur, kontrastu i zachwytu nad ich pięknem.

Wystawa „Górom” eksponowana w podziemiach Muzeum Archidiecezjalnego będzie do 15 września.

Źródło:
;