Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Wspomnienia

Wernisaż wystawy „Pasterz” w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły

wystawa pasterz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Św. Jan Paweł II był wyjątkowym pasterzem Archidiecezji Krakowskiej, a potem Kościoła powszechnego. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by upamiętnić ten okres życia Karola Wojtyły w Krakowie na Kanoniczej - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas otwarcia wystawy „Pasterz” w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły.

 

– Karol Wojtyła jako ksiądz, biskup, arcybiskup i w końcu kardynał mieszkał w tym domu przez 17 lat. Oczekiwane jest zatem, aby wymowna rocznica stulecia jego urodzin obchodzona była w tym miejscu w sposób szczególny, wręcz rodzinny – powiedział na wstępie dyrektor muzeum ks. Jacek Kurzydło i wyraził swą radość z obecności wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II, kard. Stanisława Dziwisza.

Metropolita senior przyznał, że św. Jan Paweł II był bardzo związany z domem, w którym znajduje się teraz Muzeum Archidiecezjalne. – W tym domu było mu dobrze, bo wszyscy mieli tu łatwy dostęp do niego – powiedział. – Dobrze, że w stulecie urodzin jest ta wystawa, przypominająca mieszkańca tego domu i pasterza Kościoła krakowskiego – dodał.

Stwierdził, że okres pontyfikatu św. Jana Pawła II jest bardzo dobrze opracowany, jednak czas który spędził w Krakowie nie jest jeszcze dokładnie opisany. Ta wystawa przybliża postać Karola Wojtyły jako biskupa. – Ta wystawa jest bardzo dobrze przygotowana i odpowiada tytułowi: „Pasterz”. Św. Jan Paweł II był wyjątkowym pasterzem Archidiecezji Krakowskiej, a potem Kościoła powszechnego. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by upamiętnić ten okres życia Karola Wojtyły w Krakowie na Kanoniczej – zakończył.

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego kard. Karola Wojtyły krótko zapowiedział wystawę „Pasterz”, na którą składają się przedmioty osobiste Karola Wojtyły z okresu kapłańskiego, biskupiego, arcybiskupiego i kardynalskiego a także dary które otrzymywał od wiernych i przedmioty wpisujące się w okres jego pontyfikatu. – Ekspozycja jest próbą przybliżenia najważniejszych wartości, którymi w życiu i posłudze kapłańskiej kierował się Karol Wojtyła oraz najistotniejszych dla niego spraw. Wśród wątków stanowiących oś wystawy znajdują się tematy, do których już jako papież wielokrotnie wracał – powiedział ks. Jacek Kurzydło. Wystawa przybliża także sylwetki postaci, które wywarły wpływ na życie Karola Wojtyły. Ekspozycja ma być inspiracją, by wciąż na nowo wracać do nauczania św. Jana Pawła II.

W korytarzu przed salą wystawową znajdują się prace plastyczne, wykonane w ramach konkursu „Pocztówka do nieba” przez ponad tysiąc dzieci z Polski, Ukrainy, a nawet Ameryki. Przypominają one o odpowiedzialności przekazywania dziedzictwa papieża Polaka najmłodszym pokoleniom.

Kuratorami wystawy są ks. Jacek Kurzydło i Karolina Wolska-Wróbel, która stwierdziła, że każda z rzeczy zaprezentowanych na wystawie jest cenna, a ponieważ są to osobiste pamiątki po świętym, to wielu odwiedzających traktuje je jak relikwie. Powiedziała, że bardzo ciekawe są stolik, fotel i klęcznik z kaplicy Arcybiskupów Krakowskich. Interesujące są również stroje Karola Wojtyły, rękawiczki czy pończochy liturgiczne, które nie są współcześnie widywane na co dzień. Jeden z pastorałów zawartych na ekspozycji należał do księcia Adama Sapiehy a następnie do Karola Wojtyły. Odzwierciedla to sukcesję apostolską i relację uczeń-mistrz między przyszłym papieżem a Księciem Niezłomnym. – Karol Wojtyła zawsze podkreślał jak ważne było dla niego, żeby mieć wzór i jak ogromny wpływ te osoby wywarły na jego życie. To jest szczególnie ważna rzecz w dzisiejszym świecie, gdy sami jesteśmy ekspertami od wszystkiego, niekoniecznie mamy jakieś autorytety. Dzięki tym obiektom możemy uczyć się od Karola Wojtyły, że warto przyznać, że ktoś jest dla nas autorytetem, od kogoś możemy się czegoś nauczyć, a ze spotkania z drugim człowiekiem możemy wiele wynieść – dodała Karolina Wolska-Wróbel.

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Duda.

 

Wernisaż wystawy "Pasterz" w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły - 4.06.2020 r.

Oceń treść:
Źródło:
;