Wspomnienia
Wernisaż wystawy „Urodziłem się w Wadowicach”
29 grudnia w Dolnej Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się otwarcie wystawy "Urodziłem się w Wadowicach". Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali ks. kard. Stanisław Dziwisz, Danuta Ciesielska oraz prof. Gabriel Turowski. Ks. Kardynał zwrócił szczególną uwagę na Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, jako miejsce dorastania przyszłego papieża i symbol domu. Dyrektor muzeum, ks. dr Jacek Pietruszka zapowiedział, iż wystawa jest wstępem do obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
Ekspozycja zorganizowana przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach koncentruje się wokół jednego centralnego symbolu: domu. W czasach narastającego deficytu bliskich relacji rodzinnych posłużył on twórcom wystawy do ukazania historii życia i świętości Karola Wojtyły.
Wystawa podkreśla, jak ogromny wpływ na osobowość i charakter przyszłego papieża miały lata jego dzieciństwa: jego dom: „w którym wszystko się zaczęło” – miłość najbliższych, szczęśliwa rodzina, w której mimo wielu trosk, nigdy nie żałowano czasu na serdeczne rozmowy, wspólne czytanie książek, spacery, zabawę; w której żyło się sprawami domowników, uczyło hojności, wytrwałości i pełnego wiary stawiania czoła przeciwnościom.
Ukształtowała Wojtyłę także jego „mała ojczyzna” – rodzinne Wadowice: niezwykle zaangażowani w życie wspólnoty mieszkańcy miasta, zawsze życzliwi sąsiedzi, koledzy ze szkoły i serdeczni przyjaciele z desek amatorskiego teatru.
W domu – który był szkołą miłości – zrodziła się szczególna postawa Wojtyły wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, (a może zwłaszcza wtedy), kiedy jako młody chłopiec utracił wszystkich najbliższych. To wówczas odkrył, że jako kapłan wezwany jest do budowania duchowej rodziny, duchowego ojcostwa.
Realizował te zadania z Łaską Bożą bardzo owocnie. Rozumiejąc, że rodzina, communio personarum (jak ją nazywał), zaczyna się od akceptacji człowieka – starał się go przyjąć i zrozumieć. Najpierw wśród krakowskich studentów, z którymi prowadził pracę duszpasterską (a którzy wkrótce zaczęli sami nazywać się „rodzinką”), później jako biskup krakowski – autentycznie wsłuchany w drugiego człowieka i skupiony na jego potrzebach. Zawsze otwarty na innych, gotowy do służby, ofiarowania swojego czasu. Jego krakowski dom – Pałac Biskupi na Franciszkańskiej, przez 20 lat był otwarty dla wszystkich, tętnił życiem rodzinnym.
Kiedy Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża, stał się Ojcem dla wszystkich członków Kościoła powszechnego. Niestrudzenie przemierzał świat, chcąc być blisko powierzonych mu ludzi. Żył ich radościami i troskami. Walczył o ich prawa. Swoją ojcowską miłością udawało mu się jednoczyć ludzi na całym świecie, a ten szczególny jego dar potrafili docenić nie tylko katolicy, ale też wyznawcy innych religii, dziennikarze, artyści, przywódcy polityczni nieraz bardzo wobec niego krytyczni.
Pomagał ludziom odkrywać, że życie owocne to życie pełne miłości. Szczerze kochający i szczerze kochany. Będąc na świecie sam, potrafił swoją rodziną uczynić niemal wszystkich ludzi. Sprawił, że jego domem stał się cały świat…
Autorami wystawy są Barbara i Jarosław Kłaputowie – twórcy muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach, autorzy wielu znakomitych wystaw papieskich ( m.in. jako pierwsi Polacy zaprojektowali wystawę w Watykanie, prezentowaną w czasie beatyfikacji Jana Pawła II) .
Wystawa swoją strukturą plastyczną bardzo mocno odpowiada tematowi wystawy. Forma zewnętrzna wystawy nawiązuje do fasady kamienicy przy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2), w której od dnia urodzin 18 maja 1920 r. aż do przeprowadzki do Krakowa latem 1938 roku mieszkał Karol Wojtyła.
Autorzy ekspozycji zadbali o najmłodszego widza. Dzieci będą mogły przenieść się do umownego atelier dawnego fotografa i własnoręcznie skomponować rodzinną fotografię Wojtyłów, znaleźć najsłynniejsze papieskie miejsca na interaktywnej mapie Krakowa, posłuchać głosu papieża w stylizowanych tubach wystających ze ścian.
Ci, którzy nie byli jeszcze w muzeum w Wadowicach, będą mieli okazję podejrzeć jak ono wygląda – w poszczególnych salach ekspozycji, umieszczone zostały bowiem oczka, w których jak przez dziurkę od klucza możemy zaglądać do muzeum Ojca Świętego. Choć chętnych na obejrzenie wystawy w rodzinnym mieście Wojtyły nie brakuje – frekwencja w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach od 2014 przekroczyła 750 000 zwiedzających – i jest to wynik, z którym maleńkie muzeum wadowickie może śmiało konkurować z największymi muzeami w Polsce: Muzeum Powstania Warszawskiego, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Organizatorzy chcą jednak w ten sposób wypromować markę muzeum w Polsce i na świecie (wystawa ma być przenoszona w różne miejsca przez kolejne 4 lata).
Eksponaty pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Są to m.in.: oryginalne fotografie z albumu rodzinnego Wojtyłów, serwetka haftowana przez Emilię Wojtyłową, kafel z pieca znajdującego się w domu Wojtyłów, obrazek komunijny Karola Wojtyły, jego kapelusz kardynalski, rękopis dramatu Karola Wojtyly „Promieniowania ojcostwa”, różaniec Jana Pawła II oraz karteczki składane przez pielgrzymów na grobie Ojca Świętego.
Wystawa czynna:
30 grudnia 2016 – do 31 marca 2017
godziny otwarcia: 8.00 – 18.30
Dolna Bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach
Wstęp bezpłatny
Źródło: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach