Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

Wydarzenia: Światowy Dzień Telewizji

Wywiady

stypendyści fot. FDNT Kraków

13 października obchodzony będzie XXIV Dzień Papieski. O tym, czym zajmuje się Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Kościele krakowskim, jej zaangażowaniu w wydarzenia diecezjalne i planach na najbliższy czas rozmawiamy z Weroniką Karnasiewicz, stypendystką i reprezentantką fundacji w Radzie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. 

 

Czym jest Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”? Ilu młodych naszej archidiecezji jest w nią zaangażowanych? 

Weronika Karnasiewicz, stypendystka: Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała jako dar wdzięczności dla św. Jana Pawła II i tak poprzez program stypendialny i formacyjny wspiera ponad dwa tysiące młodych ludzi z małych miejscowości w całej Polsce. Stypendyści fundacji dzielą się na dwie grupy. W zależności od wieku są to uczniowie i studenci. Obecnie, w Archidiecezji Krakowskiej jest czterdziestu trzech stypendystów-uczniów, natomiast wspólnotę akademicką tworzy stu osiemdziesięciu studentów krakowskich uczelni pochodzących z różnych części Polski. 

Skąd Ty się o niej dowiedziałaś i jak długo w niej jesteś? Co fundacja Ci dała? 

O fundacji usłyszałam, będąc w gimnazjum. Już wtedy — głównie z internetu — wiedziałam, na czym polega jej działanie, ale nawet nie przyszło mi do głowy, że kiedyś mogłabym do niej należeć. Później, już w szkole średniej, wikariusz z mojej rodzinnej parafii zmotywował mnie do tego, żebym złożyła wniosek o stypendium. Okazało się wtedy, że spełniam wszystkie warunki i tak już od prawie czterech lat jestem stypendystką. Z momentem rozpoczęcia studiów dołączyłam do wspólnoty akademickiej w Krakowie i to właśnie tutaj doświadczyłam i nadal doświadczam, czym tak naprawdę jest fundacja. Wspólnota stała się moim drugim domem. Mając świadomość wsparcia materialnego i duchowego, jakie otrzymuję od tak wielu darczyńców, o wiele łatwiej jest mi uwierzyć w swoje możliwości. Gdyby nie fundacja z pewnością nie mogłabym w takim stopniu rozwijać swoich zdolności i spełniać marzeń. To prawdziwy zaszczyt być częścią fundacji. 

Przez długi czas byłaś zaangażowana w fundację w naszej archidiecezji na bardzo wysokim szczeblu. W jakim charakterze i co się z tym wiązało? 

Przez ostatnie dwa lata pełniłam funkcję szefowej wspólnoty stypendystów-studentów w Krakowie. Jak to się stało? Jestem przekonana, że to kolejny dowód troski i działania Pana Boga. Po ustąpieniu poprzedniego zarządu wspólnoty przyszedł czas na wybory nowego szefa. Dostałam propozycję, czy chciałabym kandydować i zgodziłam się, choć na początku w ogóle nie byłam do tego przekonana. Dziś, po zakończeniu swojej dwuletniej kadencji mogę powiedzieć, że to jedna z najpiękniejszych przygód mojego życia. Nauka zarządzania grupą, możliwość poznania mnóstwa ludzi, organizowanie wydarzeń, a przede wszystkim codzienne odkrywanie działania Pana Boga we wspólnocie wniosły do mojego życia bardzo dużo radości i wiele cennych doświadczeń. Jestem także reprezentantką fundacji w Radzie Młodzieży naszej archidiecezji. 

Czym zajmuje się fundacja w naszej archidiecezji? Czy są jakieś wydarzenia, które cyklicznie się powtarzają? 

Studenci uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach i dniach skupienia, a także włączają się w wydarzenia religijne i charytatywne w Krakowie i całej archidiecezji. W poprzednim roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencję “Cywilizacja życia” w Centrum Jana Pawła II. Była ona okazją do wysłuchania ciekawych treści i wymiany doświadczeń. Duchowy wymiar działań naszej wspólnoty stanowiły czuwania i drogi krzyżowe z rozważaniami pisanymi przez stypendystów. Udało nam się również zaangażować w pomoc dzieciom i tak powstała świetlica z zajęciami dodatkowymi i korepetycje dla uczniów przy jednej z krakowskich parafii oraz podopiecznych domu dziecka. Na stałe, w kalendarzu każdego stypendysty wpisany jest Dzień Papieski, który corocznie odbywa się w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża lub samego 16 października. W tym roku Dzień Papieski odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 13 października.  

Poza wymienionymi przez Ciebie wydarzeniami, jakie, Twoim zdaniem, największe akcje udało się Wam zorganizować w ostatnich dwóch latach, gdy byłaś szefową wspólnoty stypendystów-studentów? 

W ostatnich latach zaangażowaliśmy się w wolontariat podczas wydarzeń tj.: Światowy Dzień Ubogich, CCEE, Orszak Trzech Króli i zbiórki Caritas. Z inicjatywy stypendystów powstała grupa teatralna. Spore grono odbiorców, jak dotąd, mogło obejrzeć w ich wykonaniu takie spektakle, jak: “Przed sklepem jubilera”, “Spodziewaj się niespodziewanego” oraz autorską sztukę jednej ze stypendystek, “Wniebogłosy”.  

Patrząc na Twoje bogate doświadczenie w fundacji na pewno wiele wydarzeń już przeżyłaś. Które z nich wspominasz najlepiej? 

Osobiście najlepiej wspominam nasze wspólnotowe rekolekcje, na które co roku wyjeżdżamy w Adwencie lub w Wielkim Poście. To czas, w którym rzeczywiście możemy zatrzymać się przy Panu Bogu i razem — mimo tak wielu różnic — spotkać się na wspólnej Eucharystii, adoracji czy integracji. Wydarzeniami, które na długo zostaną w mojej pamięci, są również wspomniane już Dni Papieskie, które zawsze przebiegają w wyjątkowej atmosferze. To okazja do wielkiej wdzięczności za św. Jana Pawła II i święto wszystkich stypendystów. Radość spotkania z tymi, którym mogę opowiedzieć o fundacji jest ogromna i wnosi bardzo dużo nadziei, z której później korzystam każdego dnia. 

Najbliższy Dzień Papieski odbędzie się już 13 października. Co przygotowaliście na jego obchody? 

Dzień Papieski rozpoczęliśmy dziś wieczorem. O godz. 18.00 przy ul. Piekarskiej 4, grupa teatralna z naszej wspólnoty wystawiła spektakl “Wniebogłosy”. Kolejnym wydarzeniem będzie gra miejska “Poznaj papieża Jana Pawła II”, która rozpocznie się w sobotę o godz. 11.00 przy bazylice św. Floriana w Krakowie. Tego samego dnia o godz. 17.00 spotkamy się na Rynku Głównym, gdzie zatańczymy “belgijkę” i inne tańce integracyjne. Następnie tak powstałą wspólnotą przejdziemy do bazyliki św. Floriana na różaniec z papieskimi rozważaniami. Centralne obchody Dnia Papieskiego rozpoczniemy w niedzielę mszą świętą w Centrum Jana Pawła II o godz. 9.30. Przez cały dzień stypendyści będą obecni w większości krakowskich parafii. Tam podzielą się z wiernymi swoim doświadczeniem przynależności do fundacji i przeprowadzą zbiórkę do puszek na fundusz stypendialny.  

Jakie są Wasze plany na najbliższą przyszłość? Czy w Waszych głowach są jakieś cele, które chcielibyście niedługo zrealizować? 

Naszym głównym celem jako wspólnoty jest przede wszystkim to, aby razem przybliżać się do Pana Boga i coraz bardziej poznawać nauczanie św. Jana Pawła II. W najbliższym czasie z pewnością aktywnie włączymy się w wydarzenia organizowane w Krakowie, a także skupimy się na formacji duchowej poprzez m.in. spotkania w grupach, w których będziemy rozważali Słowo Boże i dyskutowali. W grudniu odbędą się nasze wspólnotowe rekolekcje w Wadowicach, a co będzie działo się dalej, to okaże się niebawem. Z pewnością jeszcze nie raz podzielimy się naszymi pomysłami, talentami i predyspozycjami podczas wydarzeń w archidiecezji. 

 

Źródło:
;