Wspomnienia
Wiara w Boże Miłosierdzie jest ratunkiem dla każdego
- Polonia Amerykańska ma do spełnienia ważną rolę. Inspirując się postawą i myślą Jana Pawła II, otwartego na wszystkie narody, języki i kultury, może i powinna strzec wartości polskiej kultury i obyczajów, a jednocześnie wnosić swój wkład w życie narodu amerykańskiego na ziemi, która przyjęła i nadal przyjmuje tylu naszych rodaków - mówił kardynał Stanisław Dziwisz w kościele Trójcy św. w Chicago.
Msza święta w kościele Trójcy Świętej w Chicago celebrowana we wtorek wieczorem przez księdza kardynała Stanisława Dziwisza stanowiła element świętowania jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Kościół zwany Katedrą Polonii zgromadził licznych wiernych i kapłanów polonijnych, którzy wraz z księdzem kardynałem modlili się o Boże błogosławieństwo dla Polski i o wierność Polaków chrześcijańskim korzeniom.
Wcześniej tego dnia ksiądz kardynał spotkał się z konsulem generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago, Piotrem Janickim oraz lokalnymi liderami polonijnymi.
W wygłoszonej homilii, kardynał wrócił pamięcią do pierwszego roku pontyfikatu Jana Pawła II, w którym Ojciec św. odwiedził, podczas swojej apostolskiej podróży, Chicago. Przypomniał fragment papieskiego przesłania, które było wyrazem głębokiej troski o losy amerykańskiej Polonii.
Odniósł się także do Liturgii Słowa i nieugiętej postawy Azariasza, który po wtrąceniu do rozgrzanego pieca, z ufnością prosił Boga o łagodność i miłosierdzie.
- Modlitwa Azariasza pośród ognia zainspirowała modlitwę, którą kapłan wypowiada podczas każdej Mszy świętej po ofiarowaniu chleba i wina. Wypowiada tę modlitwę w imieniu wszystkich uczestniczących w Eucharystii, i również dzisiaj ją wypowiemy: „Przyjmij nas, Panie, stojących przed Tobą w duchu pokory i z sercem skruszonym; niech nasza Ofiara tak się dzisiaj dokona przed Tobą, Panie Boże, aby się Tobie podobała".
Kardynał podkreślił, że człowiek zawsze może liczyć na przebaczenie i miłosierdzie ze strony swojego Stwórcy. Przypomniał wiernym, że Jan Paweł II nazywany był Papieżem Bożego Miłosierdzia.
- Wiekopomną zasługą św. Jana Pawła II jest to, że podjął orędzie o Bożym miłosierdziu, jakie rozległo się w krakowskich Łagiewnikach i uwrażliwił na nie cały Kościół. Uczynił to na mocy papieskiego autorytetu. Przekazał Kościołowi encyklikę o Bożym miłosierdziu „Dives in misericordia". Wyniósł do chwały ołtarzy Siostrę Faustynę przez jej beatyfikację i kanonizację, podczas której ustanowił święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła.
Emerytowany metropolita krakowski dodał, że Kościół Krakowski ciągle żyje duchem Jana Pawła II. Fakt ten był szczególnie widoczny w 2016 roku, kiedy do Krakowa przybyły rzesze młodych, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży.
Na zakończenie kardynał podziękował chicagowskiej Polonii za olbrzymi wkład w budowę Sanktuarium Jana Pawła II. - Dziękuję w sposób szczególny działającej w Chicago Fundacji św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się". Wznieśliśmy i nadal wznosimy wielkie dzieło, by służyło następnym pokoleniom, by upowszechniano w nim nauczanie świętego Papieża, by przybliżano wartości, którymi żył i którymi warto się kierować, by żyć, kochać i służyć tak jak on.