Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pod oknem

Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP

 fot. materiały prasowe

Już dzisiaj, 24 listopada o godz. 18:00 rozpocznie się wirtualny wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego. Na wydarzenie zapraszają Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów oraz krakowscy bracia dominikanie.

Jak zaznacza Marcin Sanak, pracownik Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów, o. Adam Studziński OP zasłynął jako kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnik bitwy o Monte Cassino. - Jego wojenna wędrówka prowadziła przez Węgry, Jugosławię, Palestynę, Irak, Egipt i Włochy. W okresie komunistycznym o. Studziński objął z kolei duchową opieką kombatantów, kresowian i harcerzy - opisuje.

Dodaje, że zakonnik prowadził też wykopaliska i konserwował dzieła sztuki w krakowskim klasztorze dominikanów i kościele św. Idziego. To właśnie dzięki jego pracy, która wyeksponowała gotycką i romańską architekturę, wiele miejsc w konwencie Świętej Trójcy zawdzięcza swój obecny wygląd.

- Inną wielką pasją o. Adama była fotografia. Otaczającą go rzeczywistość dokumentował aparatem fotograficznym przez ponad 70 lat. W latach 2018-2020 konserwacji zachowawczej i digitalizacji poddano ponad 900 negatywów zakonnika, przechowywanych w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie - wskazuje Sanak.

Dzisiejsze spotkanie będzie transmitowane na kanale „Dominikanie Kraków” w serwisie YouTube. Wydarzenie poprowadzi o. dr Ireneusz Wysokiński OP, dyrektor archiwum.

Kopie cyfrowe fotografii z negatywów poddanych digitalizacji opatrzą komentarzami mgr Marcin Sanak i dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuły ich prelekcji to odpowiednio „Ziemia Święta na fotografiach o. Adama Studzińskiego OP z lat 1941-1943” i „O. Adam Studziński jako badacz architektury i konserwator dzieł sztuki w świetle zdjęć z jego archiwum fotograficznego”.

Wystawa jest zwieńczeniem tegorocznego etapu projektu digitalizacji prac fotograficznych o. Studzińskiego. - Spotkamy się w formie wirtualnej, bo tak w czasie pandemii jest to najbezpieczniejsze. Fotografie o. Studzińskiego zachwycają spojrzeniem człowieka, który jest bardzo wrażliwy i ma możliwość sfotografowania rzadkich i niedostępnych dla każdego chwil. Na tych zdjęciach pojawiają się też ważne postaci dla polskiej historii, m.in. gen. Władysław Anders, gen. Kazimierz Sosnkowski czy Stanisław Ligoń - ocenia Sanak.

„Do obejrzenia spotkania zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie osoby niepełnosprawne. Dla osób niesłyszących i słabosłyszących przewidziane jest tłumaczenie na język migowy” - zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy. Projekt digitalizacji fotografii o. Adama Studzińskiego jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa”.

Oceń treść:
Źródło:
;