Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Małopolska

Wielickie obywatelstwo dla papieża Franciszka

 fot. Agnieszka Rogalska Papież Franciszek i kard. Dziwisz na Campus Misericordiae.

Takim właśnie zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowano Ojca Świętego jako wyraz wdzięczności za jego obecność na Campus Misericordiae. Podobny tytuł wieliccy radni przyznali kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

We wniosku, w którym sformułowano prośbę o nadanie wielickiego obywatelstwa papieżowi Franciszkowi, podkreślono, że na Campus Misericordiae pokazał on młodzieży z całego świata piękno i radość przebywania razem.

„Słowa, które zostały wypowiedziane na Campus Misericordiae w trwały sposób będą brzmiały przez następne wieki, jako przesłanie do budowania mostów pomiędzy społeczeństwami, do budowania wspólnotowych więzi pomiędzy ludźmi, które są oparte na wierze i tradycji” – napisali również radni Wieliczki wespół z jej burmistrzem, Arturem Koziołem.

W uchwale podjętej 10 listopada br. napisano także: “W szczególności za osobistą obecność i poświęcenie ‘Domu Miłosierdzia’ i Centrum Caritas ‘Chleb Miłosierdzia’ mieszczących się w Brzegach, Rada Miejska w Wieliczce nadaje Jego Świątobliwości Papieżowi Franciszkowi godność Honorowego Obywatela Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka”.

Podobną uchwałę przyjęto wobec metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Podziękowano mu za wybór miejsca na spotkania młodych z papieżem na wielickiej ziemi oraz za “trud włożony w budowanie największego miasta młodych, jakim stał się Campus Misericordiae mieszczący się na terenie Miasta i Gminy Wieliczka”.

Jak wyjaśnił Artur Kozioł Światowe Dni Młodzieży, których część odbyła się w Wieliczce, były wydarzeniem wyjątkowym i ponadczasowym. “Z tym właśnie wiąże się nadanie tych dwóch tytułów. Jako miasto nie mamy medali czy innych godności. Honorowe obywatelstwo jest największym wyrazem naszej ogromnej wdzięczności dla wyróżnionych” – powiedział.

Wręczenie obywatelstwa papieżowi dobędzie się na przełomie grudnia/stycznia, natomiast kardynałowi podczas Koncertu Noworocznego w Wieliczce. Nowi wyróżnieni przez Wieliczkę dołączyli do grona 4 poprzenich honorowych obywateli miasta, którymi są św. Jan Paweł II, kard. Franciszek Macharski, były wojewoda krakowski Tadeusz Piekarz oraz kapelan wielickich górników Ludwik Kurowski.

Oceń treść:
Źródło:
  1. Jak zostać honorowym obywatelem Nieba?

;