Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Internet

 fot. KP/Fra3

To okazja do budowania relacji między Polakami, a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce.

 

Jak przekonują organizatorzy inicjatywy Wielkanoc bez Granic, dobre, osobiste relacje z Polakami pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i religię katolicką. Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa, czyli inkulturację. – Czas Świąt Wielkanocnych jest dobrym momentem, żeby, wykorzystując przerwę w zajęciach na uczelni czy w pracy, zaprosić cudzoziemców na spotkanie przez internet w pierwszy albo drugi dzień świąt – podkreśla Instytut Myśli Schumana.

W tym roku z powodu pandemii Covid-19 wydarzenie jest przeniesione do internetu. Organizatorzy zapraszają wszystkich Polaków, studentów z zagranicy, jak i osoby samotne, żeby spotkali się w pierwszy lub drugi dzień Świąt Wielkanocnych za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych, takich jak Skype, Facebook, Whatsapp i innych. Zaproszeni są wszyscy cudzoziemcy – niezależnie od kraju pochodzenia, wyznania czy statusu majątkowego. W ostatnich latach w Wielkanocy i Wigilii bez Granic wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z takich krajów jak: Indie, Chiny, Wietnam, Turcja, Egipt, Armenia, Kazachstan, kraje Afryki, USA, Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Holandia, Litwa i wielu innych. – Mamy przykłady spontanicznego rozwijania powstałych relacji również po świętach – zaznaczają organizatorzy.

Rejestracja dla Polaków za pośrednictwem formularza na stronie internetowej: http://wielkanocbezgranic.com/zgloszenia-rodziny/, a dla cudzoziemców: http://wielkanocbezgranic.com/foreigners-registration/ w języku angielskim.

– Podzielmy się wirtualnie jajkiem i niech nikt w te najpiękniejsze święta nie będzie sam – zachęca Instytut Myśli Schumana, który proponuje również zorganizowaną formę wspólnych spotkań poświątecznych w tzw. Międzynarodowych Grupach Schumana za pomocą platformy internetowej Microsoft Teams.

Organizatorzy zapraszają także chętnych studentów z Polski i zagranicy do nadsyłania krótkich materiałów video pokazujących jak wyglądają obchody Świąt Wielkanocnych w rodzinach. Te nagrania mogą zostać opublikowane na profilu YouTube Wielkanocy bez Granic. Można je wysyłać na adres mailowy: malgorzata.jaroszek@imschuman.com.

Inicjatywę Wielkanoc bez Granic od 2016 roku podejmuje Instytut Myśli Schumana, którego patron uznawany jest za założyciela Wspólnoty Narodów Europy. Schuman łącząc narody i instytucje zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi i budowanie relacji między nimi. – Patrząc na wyzwania naszych czasów widzimy, że cudzoziemcy potrzebują pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka. W Polsce mamy bardzo bogate doświadczenie goszczenia młodych pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do nas na Światowe Dni Młodzieży czy Europejskie Spotkania Młodych (Taize) – zawracają uwagę organizatorzy Wielkanocy bez Granic.

Oceń treść:
;