Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Małopolska

Wielki jubileusz zespołu SKALDOWIE

 fot. Materiały prasowe

Skaldowie powstali w 1965 roku w Krakowie. Założycielem zespołu jest kompozytor, pianista i wokalista Andrzej Zieliński – wówczas student Akademii Muzycznej w Krakowie, który do współpracy zaprosił swojego brata Jacka – skrzypka i wokalistę, również studenta Akademii Muzycznej w Krakowie. W ciągu 50-lat Skaldowie dali niezliczoną ilość występów na całym świecie, nagrali ponad 500 utworów. 17 listopada o godzinie 19.00 swój jubileusz będą świętować w mieście, z którego się wywodzą. Koncert odbędzie się w nowoczesnej Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. Organizatorami wydarzenia jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Zespół Skaldowie zadebiutował w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, gdzie zdobyli pierwsze miejsce za utwór „Moja czarownica” z muzyką Andrzeja Zielińskiego do tekstu Wiesława Dymnego. W tym samym czasie nawiązali współpracę z krakowskim poetą Leszkiem Aleksandrem Moczulskim, który został kierownikiem literackim grupy. Podobny sukces grupa powtórzyła na dwóch kolejnych Giełdach. Pod koniec 1967 roku ustalił się ostateczny skład zespołu, który (zasilony w roku 1987 przez Grzegorza Górkiewicza – inst. klawiszowe ) działa do dziś: Andrzej Zieliński (organy, fortepian, instrumenty klawiszowe, wokal), Jacek Zieliński (skrzypce, trąbka, instrumenty klawiszowe, wokal), Konrad Ratyński (g. basowa, wokal), Jerzy Tarsiński (gitara elektryczna), Jan Budziaszek (perkusja).

Muzykę zespołu trudno jednoznacznie zaszufladkować, bowiem można w niej odnaleźć nie tylko różne gatunki muzyczne (pop, rock, jazz, rock progresywny), ale wzbogacone (głównie przez Andrzeja Zielińskiego) o elementy i motywy muzyki góralskiej i klasycznej. To wszystko sprawiło, że twórczość Skaldów ma swoisty, oryginalny i niepowtarzalny charakter, który sprawia, że mimo upływu lat nadal brzmi świeżo. Teksty dla zespołu pisali najwybitniejsi twórcy: Leszek A. Moczulski, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Andrzej Kuryło, Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski, Ewa Lipska, Leszek Falecki i Tadeusz Śliwiak.

W ciągu 50-lat Skaldowie dali niezliczoną ilość koncertów na całym świecie m.in. wystąpili w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall, nagrali ok.500 utworów (z których kilkadziesiąt stało się wielkimi przebojami) i zrealizowali kilkanaście albumów - najważniejsze to: Skaldowie (1967); Cała jesteś w skowronkach (1969); Od wschodu do zachodu słońca (1970); Krywań, Krywań (1972); Stworzenia świata część druga (1976) oraz Harmonia świata (2006) i Oddychać i kochać (2010).

Ponadto zespół wystąpił w filmach: Mocne uderzenie, Cierpkie głogi, Kulig i Jak powstali Skaldowie oraz w licznych programach telewizyjnych: Listy śpiewające, Spotkania z balladą, Po górach, po chmurach czy Podróż magiczna. 4 października 2014r. w Centrum Kultury Katowice miał swoją premierę musical „Prześliczna wiolonczelistka” z kompozycjami Andrzeja Zielińskiego, który zebrał bardzo dobre recenzje. Skaldowie byli wielokrotnie nagradzani i wyróżniani na KFPP w Opolu m.in. w roku 2009 otrzymali Grand Prix za całokształt twórczości artystycznej, a w tym roku nagrodę specjalną TVP za całokształt. Ponadto 29 czerwca 2006r. członkowie zespołu zostali odznaczeni w Warszawie medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

9 sierpnia odbył się pierwszy (z planowanej całej trasy), jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia zespołu, który był na żywo transmitowany przez TVP2. Sam występ obejrzała ponad 15 tys. publiczność, która przybyła do Gdowa oraz kilka milionów telewidzów. A już 17 listopada zespół zaprasza na Jubileusz w Krakowie. Bilety dostępne są w punktach InfoKraków oraz na Eventim.pl.

;