Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Małopolska

Wielki Tydzień z Festiwalem Misteria Paschalia

 fot. Materiały prasowe

Misteria Paschalia – jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej rozpoczął się w Wielki Poniedziałek w Krakowie. Festiwal potrwa do niedzieli.

 

Jak informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, tegoroczna odsłona festiwalu jest prezentacją dziedzictwa europejskiej muzyki od średniowiecza, aż po klasycyzm. Obok uwielbianych przez publiczność wybitnych muzyków – Jordiego Savalla i Ottavia Dantone, powrócą do Krakowa Christophe Rousset i René Jacobs. Po raz pierwszy ze swoimi zespołami na festiwalu zaprezentują się Diego Fasolis, Alessandro de Marchi i Paul van Nevel.

„Główną oś tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia wyznacza prezentacja trzech oratoriów – Niccola Jommellego (Isacco, figura del Redentore), Bernarda Pasquiniego (La sete di Cristo) i George’a Friderica Handla (Jephtha) oraz dwóch pasji opartych na Ewangelii św. Jana autorstwa Cipriana de Rore i Johanna Sebastiana Bacha” – informuje Filip Berkowicz. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Misteria Paschalia dodaje, że uzupełnieniem programu będzie przedstawienie XIV-wiecznych utworów zamieszczonych w tzw. „Czerwonej Księdze z Montserrat” oraz mistycznego cyklu Ciemnych Jutrzni Françoise’a Couperina. „Przed Państwem siedem wyjątkowych koncertów – siedem wieczorów, które na długo zagoszczą w Państwa pamięci. Tylko na Misteria Paschalia. Tylko w Krakowie” – zachęca Filip Berkowicz.

Organizatorzy zapraszają na koncerty do wyjątkowych lokalizacji – wnętrz dobrze znanych festiwalowej publiczności – do Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce i Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, ale także po raz pierwszy w historii festiwalu do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Większość koncertów jest transmitowana przez Program 2 Polskiego Radia. 12. edycja festiwalu potrwa w Krakowie od 30 marca do 5 kwietnia. Pełny program i szczegóły dotyczące tegorocznej edycji festiwalu znajdują się na stronie internetowej: www.misteriapaschalia.com.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej. W Krakowie goszczą uwielbiane przez festiwalową publiczność zespoły m.in. Europa Galante, Accademia Bizantina, Hésperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Les Musiciens du Louvre Grenoble i Ensemble Matheus. W ciągu jedenastu lat powstała marka, która przyciąga melomanów z całej Europy i promuje Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz.

Źródło:
;