Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Film

Wielkie święto kina z wartościami

Już po raz trzeci odbędzie się Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2018. Od 4 listopada jednym z miast goszczących dzieła filmowe z wartościami będzie Kraków.

Celem festiwalu ma być pokazanie filmów, które pozwolą głębiej wniknąć w rzeczywistość czy zbadać nieznane stany ludzkiej duszy. - Potrzebujemy czasem filmów, dzięki którym możemy zrozumieć sens naszych codziennych doświadczeń. Bo przecież to dzięki życiowym wzlotom i upadkom dojrzewamy. A nieraz zwyczajnie potrzebujemy impulsu, by odkryć coś nowego - mówi Magdalena Bezak z Wydawnictwo św. Stanisława BM, które odpowiada za krakowską część festiwalu.

Wydarzenie ma być przestrzenią spotkania aktorów, reżyserów, producentów filmowych i widzów, dla których wartości chrześcijańskie stanowią podstawę twórczości i życia. - Chcemy pokazać co aktualnie dzieje się na rynku filmów, które potrafią poruszyć i często być motorem do zmian w życiu człowieka. Wybraliśmy dzieła proste, ale nie oczywiste i czasem zaskakujące - dodaje Bezak.

Jak podkreśla, ciągle w kinematografii światowej zdarzają się dzieła, która potrafią rozpalić nadzieję, umocnić wiarę czy pomóc uwierzyć w moc miłości. - To są największe dary Boga. Filmy, które uczestnicy wydarzenia zobaczą nie są biblijnymi czy wprost związanymi z chrześcijaństwem, ale jako element kina metafizycznego poszerzają naszą perspektywę i przywracają znaczenie najistotniejszym słowom w życiu ludzkim - zaznacza.

O tym właśnie mówi jeden z filmów festiwalu, który zostanie pokazany przedpremierowo - „Największy dar”. 90-minutowe dzieło jest wypełnione prawdziwymi i współczesnymi historiami o pojednaniu z całego świata.

- Bardzo wiele filmów uczyło nas złych przykładów i nienawiści. Chcieliśmy stworzyć film, który będzie niósł inne przesłanie. Ukazujemy ekstremalne przykłady przebaczenia krzywd, by widz zrozumiał, że przebaczenie zawsze jest możliwe i nie ma od tego żadnych wymówek. Że ten mechanizm powinien zawsze zadziałać u człowieka wierzącego - tłumaczy Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia Rafael, współproducenta dzieła, które publiczność będzie mogła poznać 25 listopada.

Innymi obrazami kinowymi, które będzie jeszcze można obejrzeć w Krakowie w ramach festiwalu są: "Z miłości do Joey" (4 listopada), "Chleb z nieba" (4 listopada), "Kateri" (11 listopada) i "Jeździec" (18 listopada), „Papież Franciszek - człowiek, który dotrzymuje słowa” (18 listopada) i „Ballada wojownika” (25 listopada).

Wszystkie seanse będą wyświetlane w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (ul. s. Faustyny 3 w Krakowie-Łagiewnikach. Bilety można nabyć w Wydawnictwie św. Stanisława BM, Punkcie Informacyjnym w Domu Duszpasterskim w Łagiewnikach, Księgarni Archidiecezjalnej w Krakowie oraz księgarni muzycznej „KURANT”.

Poza Krakowem w trzeciej odsłonie ARKI mogą wziąć udział widzowie z Lublina, Nowego Sącza, Rzeszowa, Siedlec, Szczawna Zdroju i Warszawy.  - We wszystkie weekendy listopada chętni mogą obejrzeć siedem wybranych filmów, nigdy dotąd niepokazywanych w kraju. Zapraszamy do poznania tej strony współćzesnej kinematografii, która w pełni realizuje ideę festiwalu - zachęca Bezak.

Szczegółowe informacje o prezentowanych filmach, jak i godziny pokazów można odnaleźć na stronie www.festiwalarka.pl. Organizatorem festiwalu w Polsce jest Fundacja Węzeł.

Oceń treść:
Źródło:
;