Kulturalnie
Wielkie święto opery i operetki w Krynicy-Zdroju
Blisko 35 imprez, w tym wielkie gale operowe i operetkowe, spektakle operowe i teatralne, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, spotkania z artystami z Polski i zagranicy – to tylko nieliczne atrakcje trwającego do soboty 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Trwający osiem dni Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju to prawdziwe święto muzyki. Na festiwalowych estradach będzie panowała opera, operetka, piosenka czy śpiew chóralny a nawet ludowy. A wszystko po to, by przypomnieć jak wszechstronnym artystą był Jan Kiepura, patron festiwalu.
W tym roku na scenach w Krynicy pojawi się grono uznanych artystów przede wszystkim z Austrii, ale także z takich krajów jak m.in.: Japonia, Chiny, Meksyk, Białoruś, Ukraina, Rosja, Czechy, Węgry oraz Polska. Zaśpiewają m.in.: Luis Chapa, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Mari Moriya, solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera; Katerina Hebelkova, artystka Opery Narodowej w Pradze; Aliaksandr Mikhniuk, solista Teatru Wielkiego w Mińsku. Wystąpi również wielu polskich solistów, jak m.in.: Wojciech Śmiłek, bas Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie znany z teatrów operowych Europy, Iwona Socha, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Ewelina Szybilska, Katarzyna Mackiewicz, Łukasz Gaj, czy młody, ale już robiący karierę za granicą Hubert Zapiór.
Stało się już tradycją, że jeden z wieczornych koncertów poświęcony jest młodym utalentowanym artystom, którzy za chwilę będą oklaskiwani na zagranicznych scenach. Tak będzie i w tym roku. Wieczór „Kiepura i co dalej?” (16 sierpnia) wypełniony zostanie przebojami z oper i operetek. Najbardziej operowe requiem w historii światowej muzyki, czyli „Requiem” Verdiego zaprezentuje (17 sierpnia, wyjątkowo w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego) międzynarodowe grono podziwianych na scenach świata artystów pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wykonanie tego jednego z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki, poświęcone zostanie pamięci Bogusława Kaczyńskiego. Tego samego dnia (17 sierpnia) Pudelsi, zespół, świętujący w tym roku 33 lata działalności, przedstawi swoje największe przeboje podczas wieczoru „Pudelsi symfonicznie”.
Obok dziewięciu głównych koncertów wieczornych, zaplanowane zostały także muzyczne popołudnia w krynickich kościołach, w Starym Domu Zdrojowym i na estradzie plenerowej na Deptaku. Cykl popołudniowy otworzył sobotni koncert „Z operą i humorem” w wykonaniu Iwony Sochy i dwóch Adamów: Sobierajskiego i Zdunikowskiego. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie też tak lubianych przez publiczność codziennych „Krynickich Spotkań z Artystą”, które wypełniają nie tylko rozmowy prowadzone przez Elżbietę Gładysz, ale przede wszystkim muzyka.
Z wszystkich imprez festiwalu tylko dziewięć koncertów wieczornych jest biletowanych, pozostałe są otwarte dla publiczności.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Małopolskie.