Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Solidarność

Wielkopiątkowa kolekta na tych, co cierpią jak Chrystus

 fot. Ondřej Žváček / wikipedia.org

Zgodnie ze wskazaniami papieży „w Wielki Piątek Kościół katolicki, gromadząc się, by wspominać bolesną Mękę Chrystusa, wyraża modlitwą i składką wsparcie dla wspólnoty wiernych i dla miejsc Ziemi Świętej. Czyni to szczególnie w dramatycznych chwilach, w jakich znajduje się teraz cały region Bliskiego Wschodu”. Słowa te czytamy w liście, który prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przesłał do biskupów całego świata w związku z doroczną wielkopiątkową kolektą na chrześcijan Ziemi Świętej.

 

Kard. Leonardo Sandri cytuje list, który Ojciec Święty skierował w grudniu do chrześcijan Bliskiego Wschodu. Franciszek pisał w nim, że ich cierpienia „zaostrzyły się w ostatnich miesiącach z powodu konfliktów, które nękają ten region. To cierpienie woła do Boga i apeluje o zaangażowanie nas wszystkich, poprzez modlitwę i wszelkiego rodzaju inicjatywy”. Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że są tam dziś „miliony ewakuowanych, którzy uchodzą z Iraku i Syrii, gdzie nie milknie broń, a droga dialogu i zgody zdaje się kompletnie zagubiona”, przeważa zaś bezsensowna, zabójcza nienawiść. „Chrześcijan Ziemi Świętej zachęcamy, by na ile to możliwe oparli się pokusie ucieczki, natomiast wiernych na całym świecie prosimy, by wzięli sobie do serca ich los” – podkreśla szef watykańskiej dykasterii.

Zdaniem kard. Sandriego kolekta na Ziemię Świętą to szczególna okazja, by stać się „pielgrzymami na wzór Papieża”, który odwiedził ją w maju, i nieść pomoc braciom w Chrystusie. Przytacza słowa Franciszka z homilii wygłoszonej wówczas w stolicy Jordanii: „Droga pokoju umacnia się, jeśli uznajemy, że wszyscy mamy taką samą krew i należymy do rodzaju ludzkiego; jeśli nie zapominamy, że mamy jednego Ojca w niebie i że wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, uczynionymi na Jego obraz i podobieństwo”. Prefekt kongregacja dla Kościołów Wschodnich przypomina konieczność niesienia świadectwa nadziei chrześcijanom, którzy dziś w Ziemi Świętej przeżywają codziennie te same cierpienia, co umęczony i opuszczony Chrystus.

Wspomniana dykasteria poinformowała, że fundusze zebrane w ubiegłym roku w ramach wielkopiątkowej kolekty na Ziemię Świętą wykorzystano na pomoc dla chrześcijan w różnych miejscach Bliskiego Wschodu. Dotarła ona do tych, którzy mieszkają w Jerozolimie, Palestynie, Izraelu, Jordanii, na Cyprze, ale i do innych krajów. Objęła też wyznawców Chrystusa w Syrii, Libanie, Egipcie, Etiopii, Erytrei, Turcji, Iranie czy Iraku.

Źródło:
;