Imieniny: Wawrzynca, Kosmy, Damiana

Wydarzenia: Europejski Dzień Ptaków

Z Bogiem

Wielkopostne rekolekcje - nie w parafii, w ogrodzie

 fot. kanał YouTube br. Marszałkowskiego

Krakowscy kapucyni zaskoczyli wszystkich zapraszając na rekolekcje do ogrodu klasztornego - oczywiście internetowo. Z kolei wrocławski kapłan zachęcił w swoim nauczaniu nieparafialnym online wprost: „Pozbądź się wirusa…”.

„Rekolekcje w ogrodzie” to pomysł dwóch krakowskich zakonników - braci Grzegorza Marszałkowskiego i Łukasza Bujaka. W ten właśnie sposób odpowiedzieli na fakt, że ich wyjazdowe i lokalne nauki rekolekcyjne zostały odwołane z powodu pandemii.

- Docierało do nas wiele pytań o to, jak przeżyć inaczej ten czas wielkopostnej pracy nad sobą. Postanowiliśmy więc stworzyć ludziom taką przestrzeń, a żeby nie było standardowo nauczamy nie z kaplicy czy kościoła, ale ogrodu - tłumaczy br. Marszałkowski.

Jak dodaje br. Bujak wiosna nadciąga i ludziom, którzy są zamknięci w domach, jest potrzebny chwila odetchnięcia. - Choćby poprzez obraz roślinności, który przesyłamy razem z głoszeniem Dobrej Nowiny. Ze słowem, które Bóg kieruje do nas podczas liturgii każdego dnia i do którego staramy się odnosić podczas naszych rozważań - podkreśla.

Do tej pory wyemitowano 3 odcinki rekolekcji - „Daj mi pić!”, „Prorok i ojczyzna” oraz „77 razy”  - które są zamieszczane około godz. 15:00 na kanale YouTube br. Marszałkowskiego oraz na stronie internetowej zgromadzenia www.kapucyni.pl. Będzie ich jednak więcej.

- Buduj z nami, mimo codziennego odseparowania, wspólnotę ludzi, którzy czerpią siłę z Boga - zapraszają zakonnicy, którzy nagrania tworzą tylko za pomocą telefonu komórkowego i zapewniają, że „chcieć to móc”.

Inny pomysł ma ks. Teodor Sawielewicz z wrocławskiej Oleśnicy. Przygotował on Wielkopostne Rekolekcje Nieparafialne. I to pod bardzo chwytliwą obecnie nazwą „Pozbądź się wirusa…”.

- Skojarzenia budzą się od razu. Ale nie będziemy skupiać się na pandemii. Będziemy mówić o tych wszystkich elementach naszego życia, które mogą działaś na nas jak wirus. Nasze złe nawyki, niedobre przyzwyczajenia czy złe skłonności - zapowiada pomysłodawca facebookowego profilu i kanału YouTube „TeoBańkologia”, gdzie we wtorkowy wieczór na modlitwie różańcowej zgromadziło się ponad 30 tys. osób!

Jak podkreśla kapłan grzech działa podobnie jak zakażenie wirusem. - On jak wirus żeruje na nas i czasem nawet jawi się jako pozór dobra, ale ostatecznie prowadzi do wyniszczenia, do naszego upadku. Jednak nie możemy dać się opanować i musimy wzmacniać swoją odporność duchową, podobnie jak fizyczną - wzywa.

W pierwszym odcinku cyklu ks. Teodor przestrzegał przed oczekiwaniami, które często powodują niepotrzebne frustracje czy rozczarowania w życiu człowieka. - Trzeba sobie uświadomić, że wartość modlitwy nie zależy od naszych oczekiwań wobec niej. Nie możemy narzucać Bogu swoich oczekiwań, bo najważniejsze na modlitwie jest spotkanie z Nim, Jego łaska i wsłuchanie się w Jego oczekiwania - głosił. Kolejne nagrania z naukami rekolekcyjnymi ks. Teodora Sawielewicza będą się ukazywać codziennie około godziny 17:00 na www.youtube.com/teobankologia, jak i na facebookowym profilu „TeoBańkologia”.

Oceń treść:
Źródło:
;