Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

Wydarzenia: Dzień Składanki i Łamigłówki

Pod oknem

Wigilia dla najbardziej potrzebujących

 fot. Łukasz Kaczyński

Już po raz dziewiętnasty krakowski rynek zgromadził osoby bezdomne i najbardziej potrzebujące przy największym stole wigilijnym w Polsce. Przybyli otrzymali ciepłą strawę, paczki świąteczne oraz mogli doświadczyć przedświątecznego klimatu.

 

W trakcie wigilii do potrzebujących trafiło ponad 50 tysięcy porcji świątecznych potraw. Wydano m.in. 10 tysięcy porcji tradycyjnego, wigilijnego karpia, ponad 150 tysięcy pierogów, 10 tysięcy litrów czerwonego barszczu.

„To nasze spotkanie to jest pewien fenomen socjologiczny. Ci ubodzy przyjeżdżają z całej Polski. Oni mają świadomość, że to miejsce jest dziś specjalnie dla nich – tu nie rozróżnia się przyczyn ich bezdomności czy nieporadności społecznej” – powiedział pomysłodawca i organizator akcji Jan Kościuszko, słynny restaurator. Dodał, że przybyli na Rynek Główny w Krakowie mają jedną pewność – że nie wyjadą stąd głodni, ani nieobdarzeni choć jednym ciepłym słowem.

Przygotowane potrawy i paczki pobłogosławił kard. Stanisław Dziwisz. „Ilość rzeczy, które dzisiaj przekazujecie potrzebującym raduje – bo to oznacza, że są ludzie, którym los drugiego człowieka nie jest obcy. To spotkanie niewątpliwie zbliża. Myślę, że z tego wydarzenia korzystają wszyscy – obdarowujący i obdarowani. To wielka prawdziwa Ewangelia życia” – powiedział metropolita krakowski.

Oprócz przygotowanych posiłków potrzebujący otrzymali także kilkanaście tysięcy specjalnie przygotowanych paczek świątecznych, w których znalazły się: słodycze, cytrusy i artykuły spożywcze w trwałych opakowaniach. Do paczek dołączano również artykuły, które na bieżąco przynosili potrzebującym krakowianie, zachęceni przez organizatorów do włączenia się w tą niezwykłą akcję charytatywną.

Ogromną potrzebę realizowania takich dzieł podkreślił ks. Marek Leśniak, prokurator Arcybractwa Miłosierdzia Archidiecezji Krakowskiej. „Ci ludzie przyjeżdżają, bo czują atmosferę otwartości i wyjątkowego ducha. Nikt nie pyta tutaj czy dana osoba rzeczywiście jest potrzebująca i w jakim wymiarze. Bo warto podkreślić, że przybyli ludzi są potrzebujący nie tylko w wymiarze materialnym, ale także często duchowym. Chcą po prostu przeżyć wspólnie to wyjątkowe spotkanie w przedświątecznym okresie” – ocenił.

Wydarzeniu towarzyszyła kampania informacyjna „Zimno Zabija”. Pracownicy Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej edukowali zebranych uświadamiając im, że skrajne wychłodzenie organizmu może doprowadzić do śmierci.

Organizację tegorocznej wigilii dla osób bezdomnych i potrzebujących wspiera „Grupa Kościuszko M2B”, restauracje „Sławkowska 1” i „Stara Kuchnia” oraz Arcybractwo Miłosierdzia, założone przez Sługę Bożego Piotra Skargę ponad 400 lat temu.

Źródło:
;