Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Pod oknem

Wigilia Paschalna w sanktuarium św. Jana Pawła II

kardynał Stanisław dziwisz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Nowe życie otrzymywane w chrzcie jest ratunkiem dla człowieka – mówił ks. Grzegorz Lenart w czasie Wigilii Paschalnej, której w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

 

W czasie homilii ks. Grzegorz Lenart zwrócił uwagę na najważniejszy moment w życiu chrześcijan, czyli chrzest święty. Zauważył, że przez okres Wielkiego Postu każdy wierzący próbował odnowić i wzmocnić wiarę, przybliżyć się do Boga, by w codzienności jeszcze lepiej odpowiadać na Bożą miłość. – Ufam, że każdy z nas jest choćby o krok bliżej Boga – mówił Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej zaznaczając, że Słowo Boże pomagało zrozumieć i odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Wskazał, że ojcowie Kościoła w przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone widzieli zapowiedź chrztu. – Jak niegdyś Bóg zaspokoił pragnienie narodu wybranego i ocalił ich od śmierci, tak Chrystus w sakramencie chrztu świętego daje każdemu z nas życie nadprzyrodzone, aby tak jak niegdyś Izrael na pustyni, tak dzisiaj każdy ochrzczony doświadczył Bożej dobroci, mocy i potęgi Boga – mówił ks. Grzegorz Lenart podkreślając, że nowe życie otrzymywane w chrzcie jest ratunkiem dla człowieka.

– Chrzest jest rozpoczęciem wędrówki do nieba – inauguracją życia wewnętrznego z Bogiem – dodawał kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że sanktuarium św. Jana Pawła II zbudowane jest na planie ośmioboku, na wzór baptysteriów, które nawiązują do siedmiu dni stworzenia i ósmego mającego być momentem zmartwychwstania każdego człowieka. Zachęcił, by odnawiając przyrzeczenia chrzcielne świadomie wybrać Chrystusa zmartwychwstałego, by nikt inny, ale tylko On był Królem i Panem każdego. 

Zaznaczył, że odnawiając przyrzeczenia chrzcielne wyznaje się też wiarę w święty Kościół powszechny, który jest święty dzięki swojemu założycielowi – Jezusowi Chrystusowi. – My w nim do tej świętości zmierzamy – podkreślał przypominając, że Kościół jest także wspólnotą ludzi grzesznych. – Święty Kościół grzesznych ludzi, w którym chcemy żyć i umierać, zanurzeni w chrzcie, zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana, Jezusa Chrystusa – zakończył.

Nawiązując do homilii, kustosz papieskiego sanktuarium na Białych Morzach życzył, by woda chrzcielna przeniknęła do wszystkich zakamarków ludzkiego wnętrza. – Żeby wypełniała nas łaska zmartwychwstałego Pana, aby ona nas przemieniła, aby nie było w nas miejsca na grzech – mówił ks. Tomasz Szopa.

– Niech Chrystus zmartwychwstały przywróci pokój, zwłaszcza na Ukrainie, na świecie, a także jedność w naszej ojczyźnie. (…) Poprzez jedność możemy być świadkami światu, że chrześcijaństwo buduje – składał świąteczne życzenia kard. Stanisław Dziwisz.

Źródło:
;